Kategorie
KoncertyWydarzenia

Koncerty laureatów II Warmińskiego Konkursu Chopinowskiego dla Dzieci i Młodzieży w Lidzbarku Warmińskim w zabytkowym parku Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach

W niedzielę 24 i 31 lipca 2022 r., o godzinie 12.00, serdecznie zapraszamy Państwa  na koncert  laureatów II Warmińskiego Konkursu Chopinowskiego dla Dzieci i Młodzieży w Lidzbarku Warmińskim. Koncert odbędzie się w parku od strony elewacji ogrodowej pałacu lub w przypadku złej pogody w Nowym Domu Sztuki.

W niedzielę 24 i 31 lipca 2022 r., o godzinie 12.00, serdecznie zapraszamy Państwa  na koncert  laureatów II Warmińskiego Konkursu Chopinowskiego dla Dzieci i Młodzieży w Lidzbarku Warmińskim. Koncert odbędzie się w parku od strony elewacji ogrodowej pałacu lub w przypadku złej pogody w Nowym Domu Sztuki.

Wystąpią: Szymon Gośliński (I miejsca ex aequo), Piotr Tymura (I miejsca ex aequo), Bartosz Wątroba (II miejsce) i Filip Kauch (III miejsce).

Warmiński Konkurs Chopinowski Dzieci i Młodzieży to stosunkowo nowe i jednocześnie niezwykle ważne artystyczne wydarzenie na kulturalnej mapie Polski, którego organizatorem jest Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Lidzbarku Warmińskim. Konkurs skierowany jest do najbardziej uzdolnionych uczniów szkół muzycznych I stopnia w Polsce, a jego celem jest promowanie najmłodszych pianistycznych talentów krzewiąc jednocześnie wybitną twórczość Fryderyka Chopina. Laureaci tegorocznej drugiej edycji konkursu wystąpią w DPT w Radziejowicach, który był partnerem artystycznym organizatora konkursu.

Dnia 24 lipca 2022 r. występują:

Szymon Gośliński (7 lat)
Program:
S. Bach – Inwencja dwugłosowa a-moll BWV 574
F. Chopin – Polonez g- moll op. posth
M. Moszkowski – Tarantella d- moll op.77 nr 6
W. Gillock – Koliber

Filip Kauch (13 lat)
Program:
J. S. Bach – Partita nr 2 c-moll, BWV 826 – cz. I. Sinfonia
D. Scarlatti – Sonata f-moll L. 118, K. 466
F.Chopin – Mazurek As-dur op. 24 nr 3
F.Chopin – Walc Es-dur op. 18
F. Chopin – Walc a-moll op. 34 nr 2
W. A. Mozart – Sonata nr 14 c-moll, K.457 – cz. I. Molto allegro
F.Chopin – Nokturn e-moll op. 72 nr 1
F.Chopin – Etiuda Ges-dur op. 10 nr 5

Dnia 31 lipca 2022 r. występują:

Piotr Tymura (12 lat)
Program:
F. Chopin – Wariacje A–dur (,,Warianty”)
F. Chopin – Etiuda As – dur op. 25 nr 1
F. Chopin – Mazurek f – moll op. 63 nr 2
F. Chopin – Scherzo h – moll op. 20

Bartosz Wątroba (12 lat)
Program:
J. Zarębski – Allegro Molto op. 13 nr 4
F. Chopin – Mazurek As-dur op. 17 nr 3
F. Chopin – Mazurek a-moll op. 17 nr 4
F. Chopin – Walc Es-dur, op. 18 (Grande Valse Brillante)

Duet P. Tymura i B. Wątroba:
Program:
E. Grieg – Taniec norweski na cztery ręce op. 35 nr 2
C. Debussy – Mała suita na cztery ręce (Petite Suite: En bateau, Cortege, Menuet, Ballet )

Szymon Gośliński (7 lat) –  urodził się 15 listopada 2014 r. w Słupcy. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat. Od samego początku jest  uczniem Zespołu Szkół Muzycznych im. Apolinarego Szeluty w Słupcy, w klasie fortepianu Danuty Gościńskiej. Mimo młodego wieku jest laureatem wielu konkursów pianistycznych dla dzieci i młodzieży, gdzie zdobył kilkanaście pierwszych nagród. W grudniu 2021 r. wystąpił z ogromnym sukcesem w promocyjnej części koncertu z cyklu „Prezydent Miasta Zaprasza” w konińskim Ratuszu, obok światowej sławy skrzypka – Janusza Wawrowskiego. W lutym 2022 r. wystąpił podczas spektaklu słowno-muzycznego „ON VOUS ADORE – Chopin oczami George Sand”. I Nagrodę zdobył: w III Elbląskim Konkursie Pianistycznym, w XXI Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym „Muzyka polska i nie tylko” w Gorzowie Wielkopolskim, w IX Międzynarodowym Konkursie im. Janiny Garści w Stalowej Woli, w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Paderewski In Memoriam w Nowym Sączu, w XIV Ogólnopolskim „Łowieckim” Konkursie Miniatur Fortepianowych we Wrocławiu, w VIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Witolda Lutosławskiego w Zambrowie, w XII Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Tadeusza Szeligowskiego w Poznaniu, w II Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym „Zimowe impresje” Krakowie, w XXV Jubileuszowym Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. I. J. Paderewskiego Tuchowie/Kąśnej Dolnej, w II Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Sosnowcu, w VII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Online – Trzciana,Young Euregio Piano Award International Piano Competition  Online Edition, w XXII Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym „Muzyka polska i nie tylko…” w Gorzowie Wielkopolskim, w XXI Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Koninie, w Międzynarodowym Wirtualnym Konkursie Pianistycznym i Kameralnym im.  M. Szymanowskiej i K. Kurpińskiego w Kutnie. Szymon zodbył również Tytuł „ Złoty wirtuoz” w  XII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Sanoku, Tytuł Laureat w XXIX Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim na Mazowszu, Grand Prix w Ogólnopolskim Konkursie „Co młodym w duszy gra…” Ruda Ślaska. II Nagrodę otrzymał w VI Międzynarodowym Podkarpackim Konkursie Pianistycznym dla Dzieci i Młodzieży w Rzeszowie, a III Nagrodę zdobył w XVIII Żyrardowskim Konkursie Młodych Pianistów w Żyrardowie.

Filip Kauch (13 lat) jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. ks. dra Józefa Surzyńskiego w Kościanie w klasie fortepianu mgra Mariana Michałowicza. Został laureatem i otrzymał wyróżnienia na ponad 30 konkursach międzynarodowych, ogólnopolskich i regionalnych. Trzykrotnie zdobywał Grand Prix na Ogólnopolskich Konkursach Pianistycznych w Sosnowcu (2019 r.), Żyrardowie (2019 r.) oraz w maju tego roku w Łodzi. Był laureatem pięciu konkursów organizowanych przez Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie i pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na międzynarodowym konkursie pianistycznym w Szwecji – Nordic International Piano Competition 2021 został finalistą i zdobył nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu wirtuozowskiego. Oprócz konkursów występuje również z recitalami solowymi, m.in. w Żelazowej Woli. Filip doskonalił swoje umiejętności gry na warsztatach pianistycznych m.in. u prof. Karola Radziwonowicza, prof. Olgi Łazarskiej, prof. Pawła Zawadzkiego, prof. Andrzeja Tatarskiego oraz prof. Macieja Pabicha. Za swoje osiągnięcia otrzymał liczne stypendia i nagrody, m. in. stypendium Dyrektora CEA i Nagrodę Burmistrza Miasta Kościana. Jest również stypendystą Stowarzyszenia Oświatowego im. Dezyderego Chłapowskiego w Kościanie. Od września Filip będzie uczęszczał do Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Jadwigi Kaliszewskiej w Poznaniu, tzw. szkoły talentów.

Piotr Tymura (12 lat) – urodził się w 2010 roku w Zamościu. W wieku sześciu lat rozpoczął naukę gry na fortepianie w klasie Aleksandry Rudyk w PSM I i II stopnia im. K. Szymanowskiego w Zamościu. Jest laureatem Grand Prix na: VII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Trzcianie, International Viennese Spring Music Competition w Wiedniu, XII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Młody Wirtuoz” w Sanoku. I miejsca zdobył m. in. na: V oraz VI Międzynarodowym Podkarpackim Konkursie Chopinowskim w Rzeszowie, XXV Ogólnopolskim Turnieju Pianistycznym im. Haliny Czerny-Stefańskiej w Żaganiu, XI Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. I. J. Paderewskiego w Piotrkowie Trybunalskim, Chopinowskim Turnieju Pianistycznym im. Haliny i Ludwika Stefańskich w Krakowie, XII Ogólnopolskim Konkursie Dziesięciolatków w Opolu, VIII Międzynarodowym Konkursie im. J. Garści w Stalowej Woli. Występował wielokrotnie w Filharmonii Lubelskiej zarówno jako solista, jak i z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Lubelskiej. Duet fortepianowy Piotr Tymura z Zamościa i Bartosz Wątroba z Krakowa zdobył pierwsze miejsca na konkursach w Toruniu, Trzcianie oraz Zamościu.

Bartosz Wątroba (12 lat)  – urodził się w 2010 r. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat. Jest uczniem 5 klasy Archidiecezjalnej Szkoły Muzycznej I stopnia im. ks. Kardynała Franciszka Macharskiego w Krakowie w klasie fortepianu mgr Marty Machury-Czarakcziewy. I miejsce otrzymał w: XXIII Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Tuchowie oraz nagroda specjalna za osobowość sceniczną, III Konkurs Pianistyczny „Piano e forte”, Kraków – Wieliczka oraz nagroda specjalna osobowość konkursu, II Ogólnopolskim Internetowym Konkursie Pianistycznym – Leżajsk, XII Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym Dziesięciolatków – online – Opole, XXI Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym „Muzyka polska i nie tylko …” w Gorzowie Wielkopolskim, VIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Witolda Lutosławskiego – Zambrów, XV Ogólnopolski Konkurs Kameralistyki Fortepianowej – Toruń 2021 online (w duecie z Piotrem Tymurą), VII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny – Trzciana 2022 online(w duecie z Piotrem Tymurą), VI Międzynarodowy Pianistyczny Konkurs Chopinowski – Turzno, VI Regionalny konkurs z kształcenia słuchu, audycji muzycznych i rytmiki – Dobczyce, VIII Ogólnopolski Konkurs Duetów Fortepianowych „Grajmy Razem” – Zamość 2022 online (w duecie z Piotrem Tymurą). II miejsce uzyskał w: I Ogólnopolskim Internetowym Konkursie Pianistycznm – Leżajsk 2019 r., V Międzynarodowy Konkursie Pianistycznym w Trzcianach 2019 r., IX Festiwalu Współczesnej Muzyki Dziecięcej i Młodzieżowej „Srebrna Szybka”, I Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym Młodych Talentów w Rzeszowie, a także w Konkursie z kształcenia słuchu „Co słychać” w Sosnowcu. Grand Prix uzyskał w: II Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Libiążu oraz Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Młody Wirtuoz” w Sanoku. Wyróżnienie za test słuchowy – III Międzyszkolny Konkurs z literatury muzycznej „Polska muzyka współczesna i jazzowa – Lubię to!” – Wieliczka. Bartosz uzyskał Małopolskie Stypendium im. św. Jana Pawła II dla Mistrzów Edukacji za szczególne osiągnięcia artystyczne (rok szkolny 2021/2022) przyznane przez Marszałka Województwa Małopolskiego. Uczestniczył warsztatach, lekcjach mistrzowskich m.in. w ramach projektu Gradus ad Parnasum (2018, 2019) na Forum Pianistycznym „Bieszczady bez granic” (2018-2022), a także w warsztatach w ramach Letniej Manufaktury Sztuki (2018, 2019), Letniej Akademii Muzycznej (2019, 2020) oraz w X Ogólnopolskich Warsztatach Pianistycznych „Od rzemiosła do mistrzostwa” w Łańcucie (2021). W ramach Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic” występował z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej z koncertami Bacha oraz Mozarta.

 

Partner artystyczny – Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Lidzbarku Warmińskim

 

 

Uwaga: w przypadku niedogodności związanych z pogodą, koncert odbędzie się w Nowym Domu Sztuki.
Wstęp wolny. Nie obowiązuje rezerwacja miejsc.

 

Prosimy o zapoznanie się z Zasadami uczestnictwa w wydarzeniach artystycznych, które znajdują się na naszej stronie: www.palacradziejowice.pl/zasady2022