Koncertowe powitanie Nowego Roku

Pałac w Radziejowicach działalność koncertową w 2015 roku rozpoczął dużym wydarzeniem artystycznym. W sobotę 3 stycznia w wypełnionej po brzegi sali koncertowej Nowego Domu Sztuki wystąpił znakomity duet pianistów Tamara Granat oraz Rafał Łuszczewski.

Duo Granat doskonale znany jest radziejowickiej publiczności. W jego skład wchodzi dwójka wybitnych i utytułowanych pianistów.

Tamara Granat absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku jest laureatką Konkursu Pianistycznego im. Paderewskiego w Bydgoszczy (1987). Przez wiele lat koncertowała w duecie z Waldemarem Malickim, w repertuarze na cztery ręce i dwa fortepiany. W swoim dorobku artystycznym posiada 6 płyt, liczne nagrania dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, oraz występy w krajach Europy, USA, w Rosji, w Kuwejcie, Emiratach arabskich i Indonezji. Za nagranie koncertów J.S. Bacha (DUX 0188) Duo Granat z Kwartetem Prima Vista, otrzymał nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego „Fryderyk 2000”, a za nagranie utworów Paderewskiego nominację do tej nagrody w roku 2001. W 2009 roku Tamara Granat nagrała dwie płyty „French Music for Piano Duo” i „Malaguena”.

Rafael Łuszczewski zadebiutował na światowych estradach z Tokyo Symphony Orchestra w Japonii mając 16 lat. Przez kolejne 20 lat pianista wystąpił niemalże na wszystkich kontynentach świata. Studiował u wybitnych profesorów m.in. u Andrzeja Jasińskiego, Lazara Bermana i Alexisa Weissenberga. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach oraz Wyższej Szkoły Muzycznej im. F. Liszta w Weimarze. Artysta nagrywał dla licznych radiofonii i telewizji w Polsce i zagranicą. Pianista prowadzi działalność pedagogiczną, jest prezesem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla Ameryki Południowej w Limie.

Publiczność radziejowicka doskonale zna i ceni występujących artystów o czym świadczy wyjątkowo wysoka frekwencja. Nowy Dom Sztuki został w całości wypełniony przez wierną publiczność, która została nagrodzona wspaniałym koncertem. Noworoczny klimat koncertu sprawiły kompozycje Georga Gershwina, Dave Brubecka, Dariusa Milhauda oraz Astora Piazzoli. Dodatkową atrakcją koncertu okazała się konferansjerka prowadzona przez samych pianistów. Opowieści o kompozytorach, ich epoce i wykonywanych utworach ułatwiły publiczności odbiór i tak atrakcyjnego repertuaru. Różnorodność muzyki, która czasami brzmiała znajomo, czasami otoczona była nutą tajemniczości i zupełnie nowych doznań, miała jeden wspólny mianownik a mianowicie fenomenalne wykonanie, gdzie w sposób wręcz wirtuozyjny, artyści uzupełniali się wzajemnie.

Sobotni wieczór z pewnością pozostanie na długo w pamięci radziejowickiej publiczności.