Koncert zespołu LA TEMPESTA w 77. rocznicę mordu Polaków dokonanego w 1944 roku na terenie parku w Radziejowicach

W połowie września 1944 roku na terenie parku rozstrzelano grupę Polaków, liczącą około 20 osób. Egzekucji dokonali niemieccy żołnierze ze stacjonującego w Pałacu oddziału Sonderkommando 7a Waffen-SS.

Pamiętamy o Nich i rokrocznie staramy się oddać Im hołd. W tym roku poprzez koncert zespołu muzyki dawnej LA TEMPESTA, który odbędzie się 15 września o godzinie 19.00 w Nowym Domu Sztuki.

Średniowieczna sekwencja Stabat Mater kojarzy się powszechnie z okresem Wielkiego Tygodnia, warto jednak podkreślić, iż od 1727 roku służyła jako hymn na święto Matki Bożej Bolesnej, które w kalendarzu katolickim przypada 15 września. Daje to pretekst do wykonania w tym właśnie terminie nietypowego, wyjątkowej urody opracowania Stabat Mater autorstwa Domenico Scarlattiego. Pochodzi ono z 1715 roku i przeznaczone jest na dziesięcioro śpiewaków i basso continuo. Poprzedzi je wykonanie Jesu, meine Freude Jana Sebastiana Bacha – mistrzowskiego motetu na pięć głosów, napisanego prawdopodobnie w celach dydaktycznych, choć podejrzewanego o przeznaczenie na uroczystości żałobne, kunsztownie osnutego wokół melodii Johanna Crügera do tekstu hymnu luterańskiego z 1653 roku. Kompozycje Scarlattiego i Bacha dzielą odległe tonacje (c-moll i e-moll), język oraz kontekst wyznaniowy, łączy zaś maestria w operowaniu fakturą wielogłosową a cappella, wyjątkowa melodyjność i przejmująca ekspresja słowno-muzyczna.

LA TEMPESTA, jeden z czołowych polskich zespołów muzyki dawnej, założony w 1998 roku w Warszawie przez Jakuba Burzyńskiego. Wykonuje muzykę renesansu, baroku, klasycyzmu i romantyzmu w nurcie wykonawstwa historycznie poinformowanego. Ma w repertuarze m.in. dzieła Josquina (Missa Pange Lingua), Palestriny (Missa Papae Marcelli), Monteverdiego (Vespro della Beata Vergine, Selva Morale, madrygały), Schütza (Weihnachts-Historie, Musikalische Exequien), Carissimiego (Historia di Jephte), Stradelli (Lo Schiavo liberato), Vivaldiego (Gloria, Stabat Mater, motety solowe), Bacha (Magnificat, Pasja wg św. Jana, kantaty), Haendla (Mesjasz) czy Haydna (Msza Nelsońska). Zespół występuje w głównych salach koncertowych oraz na festiwalach w kraju i za granicą (Roma Festival Barocco, Internationales H.I.F. Biber Festival Wien, Tage für Alte Musik Berlin i in.). Współpracował z Teatrem Wielkim w Poznaniu oraz Operą na Zamku w Szczecinie podczas wystawienia The Fairy Queen H. Purcella w reżyserii Michała Znanieckiego. Dokonał ponad dwudziestu nagrań CD, w tym serię albumów poświęconych muzyce archiwum klasztoru na Jasnej Górze. Jest gospodarzem festiwalu Barok w Radości w Warszawie, brał udział w cyklu wykonań wszystkich kantat J.S. Bacha na Uniwersytecie Warszawskim. W 2018 roku nakładem firmy DIVOX ukazał się najnowszy album CD zespołu, Rosarium Virginis Mariae, poświęcony muzyce Mikołaja Zieleńskiego. Uzyskał on nominacje w trzech kategoriach do nagrody OPUS KLASSIK 2019. W 2020 roku dokonał pierwszego w historii polskiego studyjnego nagrania oratorium Mesjasz. W tym samym roku zespół wziął udział w realizacji bezprecedensowego filmu dokumentalnego Mikołaj Zieleński – dyskretny urok polichóralności.

Uwaga: w wydarzeniu mogą wziąć udział jedynie osoby, które zgłosiły chęć uczestnictwa poprzez dedykowany adres e-mail: rezerwacje@palacradziejowice.pl bądź telefonicznie, dzwoniąc pod nr (+46) 857 71 75 lub 512 928 062 i otrzymały potwierdzenie.

Prosimy o zapoznanie się z Zasadami uczestnictwa w wydarzeniach artystycznych, które znajdują się na naszej stronie:
www.palacradziejowice.pl/zasady