Koncert Wielkosobotni online – Lamentationes Jeremiae Prophetae

3 kwietnia 2021, godz. 19.00, Koncert Wielkosobotni online

Lamentationes Jeremiae Prophetae

Johann Rosenmüller (1619-1684)

Lamentacje i Sonaty

Zapraszamy na tradycyjny koncert Wielkosobotni – w tym roku, niestety nie do siedziby Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach, a przed ekrany. W tym wyjątkowym czasie misterium męki Pańskiej zapraszamy do momentu refleksji i zadumy – za sprawą wyjątkowego koncertu, jaki dla Państwa przygotowaliśmy. Wezmą w nim udział:

Iwona Lubowicz – sopran
Grzegorz Lalek – skrzypce barokowe
Ewa Chmielewska – skrzypce barokowe
Jakub Kościukiewicz – wiolonczela barokowa
Ewa Mrowca – klawesyn
Ryszard Jabłoński – recytacje

 

Lamentacje Jeremiasza w tradycji kościoła katolickiego stosowano w liturgii Wielkiego Tygodnia. Śpiewano je od Wielkiej Środy do Wielkiej Soboty.

W okresie baroku opracowywane były przez wielu kompozytorów, między innymi przez niemieckiego kompozytora Johanna Rosenmüllera, wykształconego na Uniwersytecie w Lipsku a następnie działającego w Wenecji oraz w Wolfenbüttel. Kompozycje Rosenmüllera, w swojej bibliotece przechowywał sam Johann Sebastian Bach.

W czasie swojego pobytu w Wenecji, w roku 1660 Rosenmüller opracował 7 lamentacji, z czego 3 na Wielki Czwartek i Wielki Piątek przeznaczone na sopran i basso continuo, tym samym wpisując się w wielką tradycję kompozytorów takich jak Giacomo Carissimi opracowujących Jeremiaszowe Lamentacje. Rosenmüller komponował także muzykę instrumentalną, a w szczególności sonaty na wiele instrumentów, spośród których wykonawcy wybrali Sonatę Prima à 2 i Sonatę Seconda à 2. Koncert zakończy uroczysty psalm Das ist meine Freude.

Na zdjęciu:
Grupa rzeźb pasyjnych ze spektaklu „Gra o narodzeniu i męce” w reżyserii Kazimierza Dejmka. Rzeźby znajdują się w Parkowej Galerii Rzeźby, w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach.
Autorzy: Józef Adamczyk, Adam Rusinek (wg modeli Zbigniewa Kowalewskiego)

Transmisja na kanale Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach w serwisie Youtube oraz na profilu instytucji na Facebooku.