Koncert wielkosobotni

Uroczysty Koncert Wielkosobotni w Radziejowicach jest już tradycją. Jak co roku spotkaliśmy się wszyscy w Nowym Domu Sztuki, aby artystycznie przeżyć tak szczególny duchowo, mijający czas oraz poświęcić pokarmy. Jest to szczególne wydarzenie, które wpisuje się w nastrój misterium oraz jest zaproszeniem do rozmowy i refleksji nad charakterem świąt wielkanocnych.

W tym roku na radziejowickiej scenie gościliśmy wokalistkę Grażynę Auguścik oraz zespół staropolskich fideli kolanowych pod kierownictwem Marii Pomianowskiej: Karolinę Matuszkiewicz, Iwonę Rapacz, Aleksandrę Kauf i Wojciecha Lubertowicza. Przejmujące ludowe pieśni pasyjne, które usłyszeliśmy, nie tylko skłaniały do świątecznej zadumy, ale były także wielkim odkryciem muzycznym.

Maria Pomianowska jest multiinstrumentalistką i kompozytorką, wykładowczynią Akademii Muzycznej w Krakowie. W obszarze jej zainteresowań jest gra na instrumentach spoza klasycznej tradycji europejskiej, stworzyła m.in. pierwszy w Polsce zespół muzyki indyjskiej. Doświadczenia w pracy z instrumentami azjatyckimi wykorzystała w odkrywaniu zapomnianych instrumentów staropolskich: wraz z prof. Ewą Dahlig i lutnikiem Andrzejem Kuczkowskim zrekonstruowali sukę biłgorajską i fidelę płocką. Od tamtej pory odkrywa nie tylko muzykę ludową, ale także jej wpływ na muzykę wielkich polskich kompozytorów. Jak sama mówi: „Dawno temu zrozumiałam, że cała muzyka została już dawno skomponowana i znajduje się w miejscu poza czasem i przestrzenią. My artyści tworząc ją w istocie odkrywamy tylko coś, co już istnieje, tak jak podróżnik odkrywa nowe lądy. Wydobywamy to z potencjalności i materializujemy”.

Ludowe bożonarodzeniowe pastorałki mają trwałe miejsce w polskiej kulturze popularnej. Dawne pieśni pasyjne praktycznie w ogóle nie funkcjonują w świadomości Polaków, a przecież są one równie piękne i wzruszające. Mamy nadzieję, że radziejowicki koncert przyczyni do odkrycia tych nieco zapomnianych pieśni i tym samym niezwykłego bogactwa polskiej kultury.

Jak co roku mogliśmy podziwiać wybitnych artystów, którzy występowali przed wypełnioną po brzegi nie tylko salą koncertową, ale także foyer Nowego Domu Sztuki. Cieszymy się, że kolejny już rok koncerty cieszą się niesłabnącą popularnością, a dla wielu osób stały się tradycyjnym elementem świąt. Po koncercie nastąpiło poświęcenie pokarmów przez księdza biskupa Andrzeja Franciszka Dziubę. Zaproszenie do Radziejowic przyjął też ksiądz biskup Wojciech Osial, którego obecność tym bardziej podkreśliła uroczystość chwili. Przed poświęceniem pokarmów usłyszeliśmy fragment z ewangelii św. Marka odczytany przez wybitnego aktora, Jarosław Gajewskiego. Corocznie radziejowickie koncerty sprzyjają nie tylko głębokiemu duchowo, ale także artystycznie przeżywaniu tych wyjątkowych świąt.

Tekst i foto: Agnieszka Romańska