Koncert Wielkosobotni

Uroczysty Koncert Wielkosobotni w Radziejowicach jest już tradycją. Jak co roku spotkaliśmy się wszyscy z Nowym Domu Sztuki, aby artystycznie przeżyć, tak szczególny duchowo, mijający czas oraz poświęcić pokarmy. Jest to szczególne wydarzenie, które wpisuje się w nastrój misterium oraz jest zaproszeniem do rozmowy i refleksji nad charakterem świąt wielkanocnych.

W tym roku filozoficzne rozważania nad kolejnymi stacjami drogi krzyżowej autorstwa ks. Jana Twardowskiego w wykonaniu wybitnego aktora Jana Nowickiego przeplatały się ze specjalnie skomponowaną muzyką zespołu De Profundis. Wzajemne przenikanie się muzyki i recytacji wzmocniło wymowę koncertu, który skupił się na uczuciowej, ludzkiej perspektywie Świąt Wielkiej Nocy, stając się wyjątkową muzyczno-słowną impresją.

Ksiądz Jan Twardowski jest fenomenem, którego wpływ wykracza daleko poza literaturę. Zamiast intelektualnego i racjonalnego poznania Boga proponuje podejście franciszkańskie, oparte na ufności, zawierzeniu i szukaniu radości w boskim stworzeniu. Jego teksty są swoistymi poradnikami życia, z których uczyć możemy się nie tylko radości, ale także zgody na samotność i cierpienie, które przecież nierozłącznie wiążą się z istnieniem. Takie też są jego refleksje, dla których inspiracją stały się kolejne stacja drogi krzyżowej. Prosty język, jakiego używa ksiądz Twardowski sprawia, że są one bliskie słuchaczowi. Dotykają one bowiem tych emocji i rozterek, które spotykają każdego. Ożyły one we ustach Jana Nowickiego, który doskonale pokazał ich codzienny, a równocześnie metafizyczny wymiar.

Refleksyjny charakter rozważań został zilustrowany i wzbogacony aranżacjami na instrumenty klawiszowe, saksofon i trąbkę. Cezary Chmiel, Marek Stryszowski i Marek Kudyk, czyli trzon zespołu De Profundis, stworzyli niezwykłą muzykę, skomponowaną specjalnie do tekstów ks. Twardowskiego. Dzięki nim kolejne stacje drogi krzyżowej stają się muzycznym konceptem wartym zamyślenia tak samo, jak słowo, stając się nie tylko ucztą dla ducha, ale także odkrywając nowe horyzonty muzyczne. Koncert zyskał doskonałe recenzje, artyści wystąpili także przed Janem Pawłem II podczas jednej z pielgrzymek.

Jak co roku mogliśmy podziwiać wybitnych artystów, którzy występowali przed wypełnioną po brzegi nie tylko salą koncertową, ale także foyer Nowego Domu Sztuki. Cieszymy się, że kolejny już rok koncerty cieszą się niesłabnącą popularnością, a dla wielu osób stały się tradycyjnym elementem świąt. Po koncercie nastąpiło poświęcenie pokarmów przez księdza biskupa Andrzeja Franciszka Dziubę. Zaproszenie do Radziejowic przyjął też ksiądz biskup Wojciech Osiał, którego obecność tym bardziej podkreśliła uroczystość chwili. Przed poświęceniem pokarmów usłyszeliśmy fragment z ewangelii św. Marka odczytany przez wybitnego aktora, Jarosław Gajewskiego. Corocznie radziejowickie koncerty sprzyjają nie tylko głębokiemu duchowo, ale także artystycznie przeżywaniu tych wyjątkowych świąt.