Koncert uczestników kursu Morningside Music Bridge

W minioną środę, 25 lipca, na scenie Nowego Domu Sztuki gościliśmy, podczas „Koncertu Wschodzących Gwiazd”, uczestników międzynarodowego programu Morningside Music Bridge, czyli młodych, najbardziej utalentowanych skrzypków, altowiolinistów, wiolonczelistów oraz pianistów w wieku 12-18 lat z najlepszych uczelni na świecie.

Morningside Music Bridge jest programem kanadyjskiej Calgary Philharmonic Orchestra i równocześnie jednym z największych międzynarodowych projektów edukacyjnych na świecie. Wśród zaproszonej kadry są tak wybitni artyści, jak skrzypaczka Midori, pianista Krzysztof Jabłoński, altowiolista Atar Arad oraz wiolonczelista Laurence Lesser. Grono 63 uczestników pochodzi: Austrii, Kanady, Chin, Niemiec, Izraela, Palestyny, Polski, Korei Południowej, Tajwanu i USA. Wśród nich jest 20 skrzypków, 11 altowiolistów, 16 wiolonczelistów oraz 16 pianistów. W tym roku XXII edycja warsztatów odbywa się w dn. 4 lipca – 3 sierpnia 2018 roku na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie przy wsparciu i współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wśród zaproszonej kadry są tak wybitni artyści, jak skrzypaczka Midori, pianista Krzysztof Jabłoński, altowiolista Atar Arad oraz wiolonczelista Laurence Lesser. Grono 63 uczestników pochodzi: Austrii, Kanady, Chin, Niemiec, Izraela, Palestyny, Polski, Korei Południowej, Tajwanu i USA. Wśród nich jest 20 skrzypków, 11 altowiolistów, 16 wiolonczelistów oraz 16 pianistów, którzy nie tylko intensywnie ćwiczą podczas indywidualnych lekcji, kursów mistrzowskich, zajęć z kameralistyki i orkiestry kameralnej, ale także dają liczne recitale na UMFC i poza nim. Jednym z takich koncertów był ten w Radziejowicach, kiedy wystąpiło kilkoro najlepszych z nich, wybranych podczas trwania warsztatów.

Środowy koncert pokazał, że bez wątpienia jest to crème de la crème wśród młodych muzyków. Usłyszeliśmy dwa tria fortepianowe: D-dur Josefa Haydna oraz c-moll Felixa Mendelssohna, które udowodniły, że skrzypce, wiolonczela i fortepian mogą brzmieć spójnie i harmonijnie, bez rywalizacji poszczególnych instrumentów. Kwartet fortepianowy c-moll  Gabriela Fauré pokazał, dlaczego był kompozytor był aż tak ceniony za swoje dzieła kameralne, natomiast Kwintet fortepianowy Nr 2, Op. 81 Antonina Dvořáka zachwycił wielką urodą, pozwalającą w pełni podziwiać talent i rzemiosło młodych artystów.

Bez wątpienia warsztaty otwierają drzwi do wielkiej, międzynarodowej kariery – wśród jego absolwentów są tak sławni muzycy, jak Yuja Wang i Jan Lisiecki (fortepian), Ning Feng, Nikki i Timothy Chooi (skrzypce), Arnold Choi (wiolonczela), oraz Teng Li (altówka). Jak wiadomo gwarantem międzynarodowej kariery jest również występ w Radziejowicach, zatem bez wątpienia za chwilę pochłoną ich najlepsze sale koncertowe na świecie!

Tekst i foto Agnieszka Romańska