Koncert specjalny: Krzesimir Dębski & Adam Palma

Piątek, 18 czerwca 2021, godz. 20.00, namiot festiwalowy

Światowej sławy polscy artyści wraz z towarzyszeniem kwintetu smyczkowego Primuz i Piotra Iwickiego (instrumenty perkusyjne) wystąpią w specjalnym programie, na który złożą się kompozycje filmowe i klasyczne Krzesimira Dębskiego oraz aranżacje utwory Fryderyka Chopina w autorskiej transkrypcji na gitarę akustyczną Adama Palmy. Melomani mogą też liczyć na mnóstwo muzycznych niespodzianek.

Bohaterowie czerwcowego koncertu, to artyści rozpoznawalni nie tylko w kręgach melomanów muzyki, tej bez podziału na gatunki, wolnej od sztucznych granic czy arkanów styli, ale postacie wpisane w kulturę Polski nutami i dźwiękami niesztampowymi, niosącymi z sobą radość i emocje. Artyści warstwę muzyczna dopełniają ciekawymi, często dowcipnymi komentarzami, osadzając poszczególne kompozycje w kontekście historycznym czy – jak w wypadku dzieł Dębskiego – na symbolicznych półkach z materiałem filmowym.

Tym co łączy oba światy bohaterów koncertu, są muzyczne wyrafinowanie, smak ale i lekkość, komunikatywność, o której często muzycy zapominają. Dzięki takiemu podejściu słuchacze doświadczają jedynego w swoim rodzaju collage’u rozmaitych środków wyrazu. Każdorazowo skutkujących licznymi bisami.

 
Krzesimir Dębski – kompozytor, dyrygent, skrzypek jazzowy, aranżer i producent muzyczny. To twórca muzyki poważnej, współczesnej, teatralnej i filmowej , a liczba partytur stworzonych właśnie dla tych artystycznych przedsięwzięć dawno przekroczyła setkę! Jego razy rozbrzmiewają w takich kinowych hitach jak  „Ogniem i Mieczem”, „W Pustyni i w Puszczy” czy „Stara Baśń” jak również w popularnych telewizyjnych serialach. Spektakularnym, choć mniej znanym epizodem z artystycznego dorobku Krzesimira Dębskiego, jest wykonanie hollywoodzkiego zamówienia wytwórni  Lime Light  Films, dla której skomponował oryginalną muzykę do 16 niemych filmów Charlie Chaplina z lat 1914-1917.
Aktywnością artysty można by obdzielić swobodnie kilku kolejnych, bowiem ten wzięty kompozytor to również lider i solista koncertującego lat 80 XX wieku w niemal całej Europie, a także w USA i Kanadzie, jazzowego zespołu String Connection. Zespół jest dzisiaj ikoną polskiego jazzu, wpisaną w ten gatunek zarówno historycznie jak i nadal twórczo. Dębski to również profesor Akademii Muzycznej w Poznaniu i Łodzi. Wielokrotny laureat nagród: I nagrody Światowego Konkursu Jazzowego w Hoeillart w Belgii (1983), nagrody im. St. Wyspiańskiego (1985) oraz wielu nagród w konkursach radiowych, płytowych i kompozytorskich. Zdobywca Fryderyka w kategorii „Kompozytor Roku”,  nagrody Międzynarodowej Akademii Filmowej „Philip Award” za muzykę do filmu „Ogniem i Mieczem” oraz nagrody za muzykę do filmu „W Pustyni i w Puszczy” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pyrgos (Grecja).

Jako dyrygent prowadził koncerty z udziałem takich międzynarodowych gwiazd jak: Jose Carreras, Jose Cura, Ewa Małas-Godlewska, Adam Makowicz, Canadian Brass, Vadim Riepin, Jean Luc Ponty, Nigel Kennedy, Richard Galliano, a także zespołu UB40 i Chrisa De Burgha. Dyrygował  niemal wszystkimi orkiestrami polskimi (m.in. NOSPR, Sinfonia Varsovia, Filharmonia Narodowa), a także Irish BBC Orchestra oraz Moscow Symphony

Adam Palma – wirtuoz gitary, doktor sztuk muzycznych, koncertował z najwybitniejszymi gitarzystami akustycznymi na świecie, ikonami tego instrumentu takimi jak Al Di Meola, Tommy Emmanuel i Bireli Lagrene. W Polsce współpracował z niemal wszystkimi najważniejszymi artystami naszej rodzimej sceny muzycznej takimi jak Ewa Bem, Edyta Górniak, Krzesimir Dębski, Leszek Możdżer, Kuba Badach i inni. Choć od wielu lat mieszka w Wielkiej Brytanii, gdzie jest wykładowcą w klasie gitary na Uniwersytecie w Manchesterze. Adam Palma został uhonorowany tytułem “Najlepszego Polskiego Gitarzysty Akustycznego” podczas gali GUITAR AWARDS w Warszawie. Był jedną z gwiazd koncertu-gali, uświetniającej obchody stulecia niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej w słynnej Royal Albert Hall w Londynie.

Wirtuoz ma na koncie 4 solowe płyt, które zebrały fantastyczne recenzje w magazynach gitarowych na całym świecie. Magazyn „Guitar Player” umieścił utwór Adama „Rheged” na pierwszej stronie swojej witryny internetowej w czerwcu 2017 r. Najnowsza album artysty zatytułowany „Adam Palma Meets Chopin” to pierwsze na świecie nagranie muzyki Fryderyka Chopina na gitarze akustycznej, które przyniosło Adamowi uznanie krytyków i recenzentów oraz przydomek „Gitarzysty Chopina”. Warto dodać, że na płycie gościnnie wystąpił Leszek Możdżer.

Jeśli szukać jakiejś namacalnej rekomendacji poziomu artystycznego, wirtuozerii, innowacyjności i wizji  jakie osiągnął gitarzysta, najlepiej sięgnąć do słów Howarda Reicha z „Chicago Tribune” (7 lipca 2020):

Wielu muzyków stworzyło jazzowe wersje muzyki Chopina, ale ta Palmy jest szczególnie kreatywna. Jego głównie solowe interpretacje preludiów Chopina, walców i innych miniatur odzwierciedlają głębokie zrozumienie tego, co je łączy, i jak tchnąć w nie elementy jazzowego rytmu i wolności melodycznej. Ostatecznie Palma okazuje niepowtarzalny szacunek dla tych dzieł, nawet jeśli sprytnie je przerabia.

Reich, jeden z najbardziej wpływowych krytyków jazzu na świecie, postawił album Polaka w jednym rzędzie z najnowszymi dokonaniami Wyntona Marsalisa, Kenny Barona, Mathew Shippa i Rudresha Mahanthappy!

W czasie koncertu tandemowi naszych muzycznych gwiazd towarzyszyć będą: kwintet smyczkowy oraz instrumenty perkusyjne.

Uwaga: w wydarzeniu mogą wziąć udział jedynie osoby, które zgłosiły chęć uczestnictwa poprzez dedykowany adres e-mail: rezerwacje@palacradziejowice.pl bądź telefonicznie, dzwoniąc pod nr (+46) 857 71 75 lub 512 928 062 i otrzymały potwierdzenie.

Prosimy o zapoznanie się z Zasadami uczestnictwa w wydarzeniach artystycznych, które znajdują się na naszej stronie:
www.palacradziejowice.pl/zasady