Koncert SONORUS QUARTET

Serdecznie zapraszamy w niedzielę, 20 października, o godzinie 19.00 do Nowego Domu Sztuki na koncert Sonorus Quartet. Zespół gra na instrumentach historycznych, w programie m.in. I Kwartet Smyczkowy d-moll oraz II Kwartet smyczkowy F-dur Stanisława Moniuszki. Wydarzenie organizowane jest w związku z 200 rocznicę urodzin kompozytora, który do historii przeszedł jako „ojciec polskiej opery narodowej”.

W skład zespołu wchodzą:

 

 foto Marta Ankiersztejn

Anna Nowak-Pokrzywińska, urodzona w Nowej Soli skrzypaczka z wykształcenia, altowiolistka z powołania. Szczególne zainteresowanie muzyką dawną zaszczepił w niej jej pierwszy nauczyciel Ryszard Goliński. Wprowadził ją również w tajniki gry na altówce oraz ukazał przyjemność płynącą z wykonywania muzyki kameralnej. Dzięki tym doświadczeniom już jako studentka rozpoczęła współpracę z orkiestrą Arte dei Suonatori, zespołem Harmonologia oraz Wrocławską Orkiestrą Barokową. Naukę w zakresie wykonastwa historycznego pogłębiała w klasie Zbigniewa Pilcha na Akademii Muzycznej we Wrocławiu, w Royal College of Music and Drama w Cardiff w klasie Rachel Podger oraz podczas licznych kursów z udziałem m.in: Amandine Beyer, Petry Mullejans czy Enrico Onofriego. Obecnie prowadzi bogate życie koncertowe występując w składzie takich zespołów jak: {oh!} Orkiestra Historyczna, Capella Cracoviensis, Collegium 1704, Holland Baroque, Les Ambassadeurs, Capella Regia Polona czy Dresdner Festspielorchester, zarówno jako skrzypaczka i altowiolistka. Na swoim koncie ma liczne nagrania płytowe dla wytwórni takich jak BIS, Chanel Classics, Alpha Records, Dacapo czy DUX. Występowała w salach koncertowych w całej Europie a także Azji i Ameryki Północnej, m.in. w ramach Oude Muziek Festival w Utrechcie, MAfestival w Brugii, Lufthansa Festival w Londynie, festiwalu Wratislavia Cantans we Wrocławiu, Chopin i jego Europa oraz Festiwalu Beethovenowskiego w Warszawie.

Ludmiła Piestrak – absolwentka wrocławskiej Akademii Muzycznej, gdzie studiowała w klasie skrzypiec ad Jarosława Pietrzaka oraz w klasie skrzypiec barokowych Zbigniewa Pilcha. Wraz z zespołem Wrocław Modern Quartet brała udział w konkursach kameralnej muzyki współczesnej ( III miejsce na Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie oraz w II miejsce w Konkursie na interpretację współczesnych kwartetów smyczkowych “KLANGBRUCKE” w Monachium). Od kilku lat specjalizuje się w historycznych praktykach wykonawczych. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach prowadzonych min. przez Sirkę Lisę Kaakinen, Alberto Stavianina, Enrico Gattiego, Amandine Beyer. Współpracuje z wieloma zespołami muzyki dawnej, takimi jak: Wrocławska Orkiestra Barokowa, Royal Baroque Ensemble, La Tempesa, Il Giardino d’Amore. W latach 2007- 2018 była na stale związana z zespołem Musicae Antiquae Collegium Varsoveinse Warszawskiej Opery Kameralnej. Obecnie jest stałym muzykiem zespołu instrumentów historycznych Capella Regia Polona Polskiej Opery Królewskiej.

Joanna Gręziak jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec Magdaleny Szczepanowskiej oraz Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi w klasie skrzypiec barokowych Judyty Tupczyńskiej. Współtworzy zespół muzyki dawnej Gradus ad Parnassum, Łódzką Orkiestrę Barokową Altberg Ensemble oraz kwartet smyczkowy TheTonacja. Współpracuje z zespołami muzyki dawnej: Royal Baroque Ensemble, Diletto, La Tempesta, Il Giardino d’Amore, Capella 1547. Koncertowała na takich festiwalach jak: Dramma Per Musica, Festiwalu Mozartowskim, Barok w Radości oraz Festiwalu Nowego Miasta w Warszawie, Vratislavia Cantans oraz Forum Musicum we Wrocławiu, Festiwalu Muzyki Dawnej im. Julitty Ślendzińskiej, Wschód Kultury w Białymstoku, Leszno Barok Plus, Kolory Polski (woj.łódzkie), na Jaworskich Koncertach Pokoju i podczas cyklu koncertów Bach 200 UW w Warszawie. Pracuje jako skrzypek barokowy w zespole muzyki dawnej Capella Regia Polona w Polskiej Operze Królewskiej.

Tomasz Frycz – wiolonczele historyczne. Muzyką dawną zajmuje się od ponad 20 lat. Studia na wiolonczeli współczesnej ukończył w klasie prof. Tomasza Strahla na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie. Studia na wiolonczeli barokowej ukończył w klasie Marcusa Moellenbecka (Universitat der Kunst Berlin i Bydgoskiej Akademii Muzycznej). Dokształcał się na kursach muzyki dawnej w Amsterdamie, Paryżu, Bazylei. Jako muzyk orkiestrowy i kameralista współpracuje z większością zespołów muzyki dawnej w Polsce i za granicą. Dokonał licznych nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych. Do 2018 roku pracował w zespole muzyki dawnej MACV w Warszawskiej Operze Kameralnej, gdzie przez ponad 15 lat był koncertmistrzem i inspektorem zespołu. Obecnie na stałe związany z zespołem Capella Regia Polona w Polskiej Operze Królewskiej.

W trosce o Państwa komfort i bezpieczeństwo uprzejmie prosimy o mailowe potwierdzenie obecności na adres rezerwacje@palacradziejowice.pl, co umożliwi nam zarezerwowanie najlepszych dla Państwa miejsc. W odpowiedzi otrzymają Państwo potwierdzenie rezerwacji wraz z niezbędnymi szczegółami. Informacja ta przesłana zostanie na kilka dni przed koncertem. Z uwagi na ograniczoną ich liczbę decydować będzie kolejność zgłoszeń.

Czekamy na Państwa 20 października w Nowym Domu Sztuki. Do zobaczenia w Radziejowicach!