Koncert pedagogów kursu harfowego

W poniedziałek, 25 czerwca 2018, o godzinie siódmej wieczorem zapraszamy do Nowego Domu Sztuki na koncert Duo Milonga, w skład którego wchodzą Aneta Salwińska (harfa) oraz Konrad Salwiński (akordeon). Artyści są pedagogami odbywającego się w Domu Pracy twórczej w Radziejowicach kursu harfowego.

Duo powstało w 2007 roku i w ciągu kilku lat istnienia koncertowało już m.in. w Polsce, Niemczech, Austrii, Francji, Wielkiej Brytanii i Kanadzie. W 2007 roku zespół zdobył Grand Prix II Ogólnopolskiego Konkursu Duetów z Harfą w Cieszynie, w 2009 roku I nagrodę na V Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Słowenii, a w 2011 roku był finalistą III Concurso Iberico w Madrycie. Duo jest także laureatem I nagrody w Międzynarodowym Konkursie World Music Competition w Walii w 2014 roku. Duo Milonga występowało podczas wielu międzynarodowych festiwali, między innymi w Monachium, Edynburgu, Salzburgu, Katowicach czy Łodzi, ale największym wyróżnieniem dla
zespołu było zaproszenie do wykonania recitalu podczas XI Światowego Kongresu Harfowego w Vancouver (Kanada) w lipcu 2011 roku.

Duo Milonga to zaskakujące mnogością barw połączenie delikatnego brzmienia harfy z wyrazistym, a zarazem lirycznym dźwiękiem akordeonu. To niespotykane zestawienie, charakterystyczne bardziej dla muzyki współczesnej, potrafi jednocześnie nadać zupełnie nowy kształt muzyce dawnych mistrzów, dlatego w repertuarze zespołu znajdują się różnorodne kompozycje, od opracowań muzyki dawnej po utwory XXI wieczne, a także własne aranżacje muzyki hiszpańskiej oraz tang argentyńskich. Duo Milonga, za swoją działalność związaną z tangiem, zostało uhonorowane
certyfikatem Narodowej Akademii Tanga w Buenos Aires.

Aneta Salwińska edukację muzyczną rozpoczęła w wieku 8 lat. Ukończyła z wyróżnieniem ZSM im. S. Moniuszki w
Łodzi w klasie harfy Doroty Szyszkowskiej oraz Beaty Tarnowicz-Kamińskiej. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie harfy prof. Helgi Storck. W latach 2008-2011 studiowała również na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu (Austria), także na wydziale Pedagogiki Instrumentalnej. Prowadzi klasę harfy celtyckiej oraz koncertowej w ZSM w Łodzi, pracowała także na stanowisku asystenta w klasie harfy w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie obecnie jest doktorantką. Brała udział w wielu kursach mistrzowskich w Polsce, Austrii, Niemczech i Francji. Jest laureatką stypendium artystycznego Marszałka Województwa Łódzkiego, programu stypendialnego „Erasmus”, jak również stypendium Rektora dla najlepszych doktorantów. Koncertuje jako solistka, występując w ramach polskich i międzynarodowych festiwali, w zespołach kameralnych, a także współpracuje z licznymi orkiestrami (m.in. ze Śląską Orkiestrą Kameralną, Teatrem Wielkim w Łodzi, Collegium Musicum w Salzburgu, Filharmonią Poznańską, Śląską, Opolską, Dolnośląską, Poznańską oraz Płocką Orkiestrą Symfoniczną).

Konrad Salwiński naukę gry na akordeonie rozpoczął w wieku 7 lat w Państwowej Szkole Muzycznej w Starachowicach, w klasie p. Marka Mareckiego. Od 1999 do 2005 roku był uczniem Zespołu Szkół Muzycznych im. St. Moniuszki w Łodzi w klasie akordeonu prof. Zbigniewa Ignaczewskiego. W 2011 roku ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie prof. Zbigniewa Ignaczewskiego. W latach 2008 – 2011 studiował także w Universität für Musik und darstellende Kunst w Grazu (Austria) w klasie prof. Janne Rättyä. Jest laureatem blisko 50 nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów akordeonowych (we Włoszech, Niemczech, Litwie, Słowacji, Austrii, Hiszpanii, Walii, Słowenii, Chorwacji, Polsce). W roku 1998 otrzymał Nagrodę II st. Prezydenta Miasta Starachowic. W 2000, 2006 i 2008 r. był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a od 1998 r. do 2005 r. podopiecznym
Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. W roku 2007 został laureatem IV edycji programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”, a w roku 2008 stypendystą Marszałka Województwa Łódzkiego. Często występuje jako solista i kameralista w Łodzi i regionie łódzkim, a także innych miastach w Polsce i na świecie. Wraz z Anetą Salwińską tworzy Duo Milonga, ale występuje także w duecie ze skrzypaczką – Aleksandrą Szurgot, a także jest dyrektorem artystycznym projektu Colours of tango. Od września 2014 r. prowadzi klasę akordeonu w PSM I stopnia oraz SSM II stopnia w Zgierzu.

W programie poniedziałkowego koncertu usłyszymy:
Mikołaj Majkusiak – One night of passion
Fryderyk Chopin – Nokturn cis-moll, op. posth.
Leszek Kołodziejski – Keeping up
Isaac Albéniz – Cordoba
Manuel de Falla – Spanish dance no. 1 from La vida breve
Angel Villoldo – El choclo
Astor Piazzolla – S’il vous plait
Astor Piazzolla – Adios Nonino
Roque Biafore – El floreo
Enrique Francini/Héctor Stamponi – Pedacito de cielo
Astor Piazzolla – Milonga en Re
Pedro Laurenz – Milonga de mis amores
Astor Piazzolla – Oblivion
Astor Piazzolla – Libertango

W trosce o Państwa komfort i bezpieczeństwo uprzejmie prosimy o mailowe potwierdzenie obecności na adres rezerwacje@palacradziejowice.pl, co umożliwi nam zarezerwowanie najlepszych dla Państwa miejsc. W odpowiedzi otrzymają Państwo potwierdzenie rezerwacji wraz z niezbędnymi szczegółami.

Do zobaczenia w Radziejowicach!