Koncert pedagogów kursu harfowego

W Radziejowicach gościmy właśnie wakacyjny kurs harfowy My Harp Summer Masterclass przeznaczony dla uczniów i studentów szkół muzycznych. W tym roku wśród pedagogów znaleźli się m.in. Anna Piechura-Gabryś (Teatr Wielki – Opera Narodowa), Isabelle Moreton (Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu) oraz Aneta i Konrad Salwińscy, czyli duet Duo Milonga, który w poniedziałek, 25 czerwca, wystąpił na scenie Nowego Domu Sztuki.
Duo Milonga to zaskakujące mnogością barw połączenie delikatnego brzmienia harfy (Aneta Salwińska) z wyrazistym, a zarazem lirycznym dźwiękiem akordeonu (Konrad Salwiński). To niespotykane zestawienie, charakterystyczne bardziej dla muzyki współczesnej, potrafi jednocześnie nadać zupełnie nowy kształt muzyce dawnych mistrzów, dlatego w repertuarze zespołu znajdują się różnorodne kompozycje, od opracowań muzyki dawnej po utwory XXI wieczne, w tym pisane specjalnie dla duetu, a także własne aranżacje muzyki hiszpańskiej oraz tang argentyńskich (warto zaznaczyć, że Duo Milonga, za swoją działalność związaną z tangiem zostało uhonorowane certyfikatem Narodowej Akademii Tanga w Buenos Aires).
Duet powstał w 2007 roku i w ciągu kilku lat istnienia koncertował m.in. w Polsce, Niemczech, Austrii, Francji, Wielkiej Brytanii i Kanadzie. Został uhonorowany m.in. nagrodami Ogólnopolskiego Konkursu Duetów z Harfą w Cieszynie, Międzynarodowego Konkursu Akordeonowego w Słowenii i Międzynarodowego Konkursu World Music Competition w Walii. Duo Milonga występowało podczas wielu międzynarodowych festiwali: w Monachium, Edynburgu, Salzburgu, Katowicach czy Łodzi, ale największym wyróżnieniem dla zespołu było zaproszenie do wykonania recitalu podczas XI Światowego Kongresu Harfowego w Vancouver w lipcu 2011 roku.
Aneta i Konrad Salwińscy zajmują się równocześnie działalnością pedagogiczną. Aneta Salwińska prowadzi klasę harfy celtyckiej oraz koncertowej w ZSM w Łodzi, pracowała także na stanowisku asystenta w klasie harfy w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie obecnie jest doktorantką. Koncertuje jako solistka, w zespołach kameralnych, a także współpracuje z licznymi orkiestrami (m.in. ze Śląską Orkiestrą Kameralną, Teatrem Wielkim w Łodzi, Collegium Musicum w Salzburgu, Filharmonią Poznańską, Śląską, Opolską, Dolnośląską, Poznańską oraz Płocką Orkiestrą Symfoniczną). Konrad Salwiński prowadzi klasę akordeonu w PSM I stopnia oraz SSM II stopnia w Zgierzu. Jest laureatem blisko 50 nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów akordeonowych (we Włoszech, Niemczech, Litwie, Słowacji, Austrii, Hiszpanii, Walii, Słowenii, Chorwacji, Polsce). W roku 2007 został laureatem IV edycji programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”.
Podczas koncertu w Radziejowicach usłyszeliśmy tak klasyczne kompozycje, jak niezrównane tanga Astora Piazzoli, tańce hiszpańskie Manuella de Falla czy (prawie zupełnie nieznanego w Polsce) Ángela Villoldo, Pedro Laurenza oraz … zupełnie niezwykłą transkrypcję na akordeon i harfę „Nokturnu cis-moll” Fryderyka Chopina. Obok nich zabrzmiały utwory bardzo współczesne, także te, pisane specjalnie dla duetu: Mikołaja Majkusiaka, Leszka Kołodziejskiego. Tak nieoczywiste połączenie, jak akordeon i harfa okazało się nie tylko inspirujące, ale także po prostu doskonałe.

Tekst i foto: Agnieszka Romańska