Koncert kameralny Od poloneza do poloneza

W poniedziałek, 11 listopada odbył się wyjątkowy koncert z okazji Dnia Niepodległości. W tym roku mija 200 lat od urodzin Stanisława Moniuszki, 250 od urodzin Józefa Elsnera i 170 od śmierci Fryderyka Chopina. Dzień Niepodległości zdecydowaliśmy uczcić twórczością tych wielkich polskich kompozytorów. Muzyką i słowem zaproszeni artyści opowiedzą o życiu kompozytorów oraz wpływie ich twórczości na tożsamość narodową.

Wystąpili:

Elżbieta Karaś-Krasztel – fortepian
Ewa Leszczyńska – śpiew
Józef Kolinek – skrzypce
Jarosław Gajewski – recytacje

Podczas wieczoru usłyszeliśmy:

Józef ElsnerPolonez D – dur, Sonata F – dur op.10 nr 1
Fryderyk Chopin – Polonez B – dur, Polonez As – dur op. 53”, Larghetto z I Sonaty c – moll op.4, Mazurek a – moll op.67 nr 4 (transkrypcja A. Cofalik)
Stanisław Moniuszko4 Pieśni, Mazur weselny
Ignacy Jan PaderewskiMenuet G – dur op.14, Pieśń miłosna op.10 (transkrypcja R. Cielecki), fragmenty przemówienia wygłoszonego we Lwowie 23 października 1910 roku
Cyprian Kamil Norwid – wybrane wiersze i fragmenty listów

Prof. dr hab. Elżbieta Karaś-Krasztel – prowadzi klasę fortepianu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz w Akademii Sztuki w Szczecinie. Ma na swoim koncie dyplomy i wyróżnienia uzyskane m.in. na konkursach w Atenach, Moskwie i Warszawie. Koncertowała w wielu krajach Europy oraz w Kanadzie i Australii. Współpracowała jako solistka z Polską Orkiestrą Kameralną i orkiestrą Sinfonia Varsovia. Dokonała licznych nagrań dla PR i TV, nagrała również płyty z muzyką W.A. Mozarta, F. Chopina oraz nieznanych kompozytorów polskich dla firm APERTO oraz DUX. Artystka jest uznaną interpretatorką utworów Mozarta. Za swoją działalność artystyczną i pedagogiczną była wielokrotnie nagradzana w tym Nagrodą Indywidualną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz medalem  „Zasłużony Kulturze — Gloria Artis”.

Ewa Leszczyńska – pochodzi z rodziny o wielkich tradycjach muzycznych. Ukończyła Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Jerzego Sulikowskiego, studiowała na Wydziale Wokalnym u prof. Zofii Janukowicz-Pobłockiej i w Conservatorio Giuseppe Verdi w Mediolanie u prof. Margharet Hayward. Wielokrotnie nagradzana na międzynarodowych konkursach muzycznych, zarówno jako śpiewaczka, jak i instrumentalistka. Współpracowała m.in. z Laboratorio Interdisciplinare di Musica e Spettacolo w Mediolanie i Orkiestrą Filharmonii Bałtyckiej. Stypendystka Instytutu Polskiego w Wiedniu. Zaprezentowała także komplet pieśni Fryderyka Chopina podczas koncertu nagrywanego dla TV Watykan.

Józef Kolinek – przez 25 lat był skrzypkiem dwóch czołowych polskich orkiestr – Polskiej Orkiestry Kameralnej Jerzego Maksymiuka i Orkiestry Sinfonia Varsovia (1978- 2003). Współpracował także z Menuhin Festival Orchestra, Sinfonia Helvetica Grzegorza Nowaka oraz Kwartetem Varsovia. Od 1996 roku jest członkiem Kwartetu Prima Vista, z którym zdobył m.in. trzy statuetki „Fryderyka”. Koncertuje oraz prowadzi kursy mistrzowskie w Europie, obu Amerykach oraz Azji. Jest twórcą i dyrektorem artystycznym znanych festiwali muzyki kameralnej, jak „Letnie wieczory muzyczne w Kościele-Ogrodzie” w Podkowie Leśnej, „Muzyka w zabytkach Chełmna”, „Muzyka w barwach jesieni” w Ożarowie Mazowieckim oraz „Cztery pory roku” w Sieniawie. Pełni funkcję wiceprezesa Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego im. Stanisława Moniuszki.

Prof. Jarosław Gajewski – aktor i pedagog teatru. Pracował w zespołach artystycznych warszawskich teatrów – Polskiego, Dramatycznego i Narodowego, następnie przez sześć lat piastował stanowisko dyrektora artystycznego Teatru Polskiego. Obecnie, od 2016, ponownie w zespole warszawskiego Teatru Narodowego. Jest wykładowcą Akademii Teatralnej oraz jej wieloletnim prorektorem. Współtworzył Teatr Collegium Nobilium – zespół scen Akademii Teatralnej i przez wiele lat nim kierował. Współtwórca Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych w Warszawie. Laureat nagród m.in. na Festiwalu Sztuki Aktorskiej w Kaliszu, festiwali teatrów jednego aktora w Toruniu i Wrocławiu, Nagrody British Council na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku, Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne i pedagogiczne. Otrzymał odznakę honorową dla Zasłużonego Działacza Kultury, Złoty Krzyż Zasługi oraz Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.