Uroczysty koncert w Pałacu w Radziejowicach

Jednym z priorytetów działalności Domu Pracy Twórczej jest wspieranie młodych artystów. Radziejowice są nie tylko miejscem przedstawienia ich szerokiej publiczności, ale także miejscem spotkań z najwybitniejszymi przedstawicielami różnych dziedzin sztuki. W minioną niedzielę na scenie Nowego Domu Sztuki odbył się koncert wieńczący kolejną edycję kursu mistrzowskiego techniki i interpretacji wokalnej prowadzonego przez prof. Teresę Żylis-Gara. Maestra jest jedną z wielkich Polskich śpiewaczek, goszczącą w najsławniejszych salach koncertowych świata: Covent Garden, La Scala. Przez 16 sezonów występowała w Metropolitan Opera.

Podczas koncertu „W kręgu muzyki kompozytorów włoskich” usłyszeliśmy młodych Polskich śpiewaków: Aleksandrę Nowinę – Chacińską, Anitę Rywalską – Sosnowską, Ilonę Krzywicką, Aleksandrę Kubas – Kruk oraz Marcina Pomykałę, którzy w szybkim tempie zyskują uznanie środowiska i grają coraz bardziej znaczące role. Wykonali arie z oper Giacomo Pucciniego, Giuseppe Verdiego, Alfredo Catalaniego, Umberto Giordano, Arrigo Boito oraz Ruggiero Leoncavallo, które szlifowali przez osiem dni pracy z Maestrą. Przy fortepianie towarzyszyła im Laura Sobolewska. Na scenie, w towarzystwie jedynie fortepianu, cała praca narracyjna wykonania arii spoczywa na śpiewaku. Kunszt wokalny wykonawców sprawił, że udało się stworzyć niesamowity ładunek emocjonalny przy zachowaniu osobistej i kameralnej atmosfery. Uczestnicy kursu sprawili, że był to bardzo wzruszający, a jednocześnie zachwycający koncert zakończony rzęsistymi brawami.

Niedzielny koncert zyskał dodatkową, szczególną oprawę. Pani Małgorzata Szeląg z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w imieniu minister Małgorzaty Omilanowskiej wręczyła odznaczenie „Zasłużony dla Kultury Polskiej” panu Markowi Miczulskiemu, organizatorowi kursów mistrzowskich Maestry.