Koncert finałowy

16 lipca 2010 roku w godzinie 21 rozpoczął się koncert finałowy II Letniego Festiwalu im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach. Na estradzie zaprezentowała się Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus pod batutą Gabriela Chmury z solistką Joanną Różewską.

Ostatni koncert festiwalu odbył się w zmienionej scenografii. Estrada przeniesiona została na południową stronę Pałacu, co nie tylko poprawiło akustykę koncertu, ale także zupełnie zmieniło wrażenia estetyczne wyniesione przez publiczność. Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, która inaugurowała tegoroczny festiwal, podczas koncertu finałowego wystąpiła pod batutą światowej sławy dyrygenta Gabriela Chmury. W repertuarze koncertu znalazł się Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina oraz II Symfonia D-dur op. 73 Johannesa Brahmsa.

Gabriel Chmura dyrygent;
ur. 7 maja 1946, Wrocław. Edukację muzyczną rozpoczął u Adama Kopycińskiego, byłego dyrektora Opery Wrocławskiej. W 1957 wraz z rodziną wyemigrował do Izraela, gdzie kontynuował naukę. W 1964 podjął studia kompozytorskie, dyrygenckie i pianistyczne w Akademii Muzycznej w Tel Awiwie. W latach 1968-69 kontynuował studia w zakresie dyrygentury w École Normale de Musique w Paryżu u Pierre’a Dervaux, a następnie – w latach 1969-71 – w wiedeńskiej Akademii Muzycznej pod kierunkiem Hansa Swarovsky’ego. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród w czołowych konkursach dyrygenckich na świecie, m.in. w 1970 zdobył I nagrodę na Konkursie Dyrygenckim w Besançon, w 1971 otrzymał Złoty Medal na Concorso Cantelli w Mediolanie oraz I nagrodę na Konkursie Herberta von Karajana w Berlinie. W latach 1974-91 kierował, jako dyrektor artystyczny, kolejno: Operą w Akwizgranie (Niemcy), Orkiestrą Symfoniczną w Bochum (Niemcy) oraz Orkiestrą Narodową w Ottawie (Kanada). Poza tym dyrygował czołowymi orkiestrami świata, takimi jak: Filharmonicy Berlińscy, Orchestre National de France, Montreal Symphony Orchestra, Filharmonicy Izraelscy oraz Orkiestrą Symfoniczną NHK Tokyo. Regularnie współpracuje z Berliner Symphonie Orchester i Liége Philharmonic. Jest również I dyrygentem gościnnym OFUNAM Orchestra w Mexico City. W Polsce występował z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej i Orkiestrą Filharmonii Narodowej. Od października 2001 pełni funkcję dyrektora artystycznego Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Gabriel Chmura nagrywa z London Symphony Orchestra dla wytwórni DG oraz z orkiestrami radiowymi w Berlinie i Monachium dla CBS. Łazarz Franza Schuberta, nagrany pod jego kierunkiem, został wyróżniony Grand Prix du Disque Mondial de Montreux. Nagrania symfonii Josepha Haydna, dokonane z National Arts Centre Orchestra dla CBS, zostały uznane za \”Best Choice\” przez American Record Guide i uzyskały nominację do kanadyjskiej nagrody \”Juno\”.

Joanna Różewska
jest uczestniczką XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina Urodziła się w 1988 roku. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 8 lat. Obecnie jest studentką III roku Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Elżbiety Tarnawskiej. Otrzymała nagrody na wielu konkursach m.in.: wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Chopin dla najmłodszych w Antoninie (2002), I nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim dla dzieci w Jeleniej Górze (2002), I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. J.S. Bacha w Gorzowie Wielkopolskim (2004), I nagroda na Śląskim Konkursie Pianistycznym w Zabrzu (2005), nagroda pozaregulaminowa na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2007), nagroda pozaregulaminowa na Międzynarodowym Konkursie im. F. Chopina w M ariańskich Łaźniach (2008), tytuł laureatki Ogólnopolskiego Festiwalu Tydzień Talentów w Tarnowie (2008), V nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie (2008), Grand Prix na festiwalu Chopinowskie Interpretacje Młodych w Koninie (2009). Pianistka występowała w wielu prestiżowych salach koncertowych: w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, Centrum Filharmonicznym Gasteig w Monachium (Niemcy), sztokholmskim City Hall (Szwecja), Filharmonii Narodowej w Kiszyniowie (Mołdawia), Bibliotece Polskiej w Paryżu (Francja), Kursaal w Stuttgarcie (Niemcy), Belwederze w Warszawie, na Zamku Królewskim w Warszawie, Łazienkach Królewskich w Warszawie, Pałacu w Wilanowie. Joanna Różewska występowała jako solistka z takimi orkiestrami jak: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej, Olsztyńskiej, Dolnośląskiej, Świętokrzyskiej; Łomżyńska Orkiestra Kameralna, Concerto Avenna oraz Kwartetem Camerata, Kameralistami Rzeszowskimi i O rkiestrą Concertus Pro Arte.
Joanna Różewska jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci oraz Prezydenta Miasta Siedlce.