Koncert CRACOW GUITAR QUARTET

W niedzielę, 9 października 2022 r., o godzinie 19.00, serdecznie zapraszamy Państwa do Nowego Domu Sztuki na koncert Cracow Guitar Quartet, podczas którego zespół zaprezentuje utwory z płyty pt. Musical Landscapes.

Występować będą:
Miłosz Mączyński – gitara klasyczna
Joanna Baran-Nosiadek – gitara klasyczna
Łukasz Dobrowolski – gitara klasyczna
Mateusz Puter – gitara klasyczna

W programie:
I. Albeniz, P. Bellinati, L. Boccherini, L. Brouwer, C. Debussy, E. Grieg

 

Już sam tytuł Musical Landscapes zapowiada muzyczną podróż przez muzyczne krajobrazy, z których każdy charakteryzuje się inną tradycją i nastrojem. Utwory pochodzą z różnych epok i zostały skomponowane przez różnych twórców. Na niniejszym nagraniu połączył je niezwykle ciekawy pomysł aranżacyjny i perfekcyjne wykonanie przez muzyków wchodzących w skład gitarowego zespołu Cracow Guitar Quartet. Idea „muzycznych krajobrazów” nawiązuje do kulturowego backgroundu, z którego wychodzą się poszczególne utwory: dalekiej Północy (fragmenty dramatu muzycznego Peer Gynt Edwarda Griega), deszczowej Kuby (z kompozycji Leo Brouwera), gorącej Hiszpanii (Fandango Luigiego Boccheriniego), czy też pełnej ognistego wschodniosłowiańskiego temperamentu Nocy na Łysej Górze Modesta Musorgskiego. Dobrze znane dzieła, jak chociażby słynny Koncert Brandenburski Johanna Sebastiana Bacha, zyskały tutaj jednak zupełnie nieoczekiwane brzmienie, uzyskane przez transkrypcję na zespół gitarowy. Dzięki temu osiem muzycznych podróży jest powrotem do znanych miejsc, widzianych jednak w zupełnie nowej osłonie.

 

CRACOW GUITAR QUARTET powstał w 2006 roku i współtworzą go artyści związani z Krakowem: Miłosz Mączyński, Joanna Baran-Nosiadek, Łukasz Dobrowolski oraz Mateusz Puter. Zespół bierze udział w wielu pro­jektach muzycznych w Polsce i za granicą, występuje na najbardziej prestiżowych festiwalach muzyki gitarowej, prowadzi lekcje mistrzowskie dla młodych wirtuozów tego instrumentu, ma na swoim koncie nagrania dla Polskiego Radia i Telewizji (w tym rejestrowany koncert w studiu Polskiego Radia). Zespół jest laureatem licznych konkursów międzynarodowych: I nagrody w 12th International Guitar Competition w Île de Ré (Francja, 2009), I nagrody w International Moscow Music Competition (2020), I nagrody w 5th Danubia Talents Music Competition w Budapeszcie (2020), I nagrody w The Muse – International Competition w Atenach (2021), Grand Prix w 5th International Master Competition for Music Teachers w Warszawie (2017), II nagrody w 94ème Concours International Léopold Bellan w Paryżu (2020), III nagrody w 15th Altamira Gorizia International Guitar Competition w Gorizii (Włochy, 2018). W 2010 roku nakładem CM Records ukazała się płyta zespołu, From Ballet to Tango, ukazująca piękno i bogactwo muzyki tanecznej od renesansu do współczesności, od Europy po Amerykę Południową, od arcydzieł mistrzów po pełne uroku formy oparte na muzycznym folklorze. Płyta zyskała znakomite recenzje w polskiej i zagranicznej prasie muzycznej. W 2019 roku zespół reprezentował Polskę na koncercie specjalnym Cracow Guitar Quartet w St Giles’ Cathedral w Edynburgu. Zespół występuje również, jako czworo solistów, z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych, m.in. Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Filharmonii Krakowskiej, Filharmonii Świętokrzyskiej, Filharmonii Sudeckiej czy Polish Art Philharmonic. Warto dodać, że wszyscy członkowie kwartetu są absolwentami Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina w Krakowie w klasie prof. Bogusławy Oberbek.