Karnawał zwierząt

W ramach OGRODÓW ARTYSTYCZNYCH DLA DZIECI o trzeciej po południu w namiocie festiwalowym wystąpiła Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus pod dyrekcją Iriny Bogranovich. W repertuarze znalazła się jedna z najpiękniejszych kompozycji XIX wieku – Karnawał zwierząt Camille’a Saint-Saënsa.

Chwilę po 15:00 na festiwalową estradę weszła, po raz ostatni już w tym roku, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus pod dyrekcją Iriny Bogdanovich, by specjalnie dla dzieci wykonać Karnawał Zwierząt Camille`a Saint-Saënsa. Koncert prowadził i animował Maciej Gąsiorek doskonale znany młodym słuchaczom z telewizyjnego programu Budzik. Na młodych widzach kompozycja Saint-Saënsa zrobiła niemałe wrażenie.

Karnawał zwierząt – utwór określony przez kompozytora -Camille’a Saint-Saensa jako fantazja zoologiczna to cykl czternastu miniatur, z których każda wykonywana jest przez inny skład wykonawców. Żartobliwy Karnawał powstał w 1886 roku jako niespodzianka na koncert benefisowy zaprzyjaźnionego z kompozytorem wiolonczelisty Labouca. Nie traktował tego cyklu jako pełnoprawnego utworu, a niektóre tematy zaczerpnął od innych kompozytorów (Offenbacha, Berlioza). Ukłonem w stronę przyjaciela było umieszczenie przed finałem Karnawału miniatury wiolonczelowej Łabędź – okazja do popisu dla bohatera wieczoru. Ta część cyklu została uznana później za jedną z najpiękniejszych melodii świata; wydano ją w dziesiątkach transkrypcji, a w 1907 Michaił Fokin ułożył kompozycję taneczną dla słynnej primabaleriny Anny Pawłowej, która następnie objechała z tym numerem pół świata.