Jubileusz Wielkiej Maestry

Teresa Żylis-Gara, największa współczesna śpiewaczka operowa, 23 stycznia 2015 roku obchodziła w Radziejowicach wyjątkowy jubileusz. W piątkowy wieczór w Nowym Domu Sztuki odbył się koncert dedykowany Maestrze w 85- tą rocznicę urodzin i finalizujący Kursy Mistrzowskie Maestry.

Nieprzypadkowo Teresa Żylis-Gara wybrała Radziejowice na miejsce obchodów swojego święta. Wielokrotnie podkreślała przyjacielskie więzi łączące ją z Pałacem w Radziejowicach, mówiła o sentymencie, jakim darzy to miejsce. Od piętnastu lat prowadzi tu Kursy Mistrzowskie Techniki i Interpretacji Wokalnej, które są szansą dla młodych śpiewaków na kontakt z wybitną osobistością. Młodzi ludzie garną się do Maestry, która obdarza ich ciepłem serdecznego uśmiechu, życzliwą radą, a nade wszystko pokazuje ukryte piękno sztuki wokalnej.

Niezrównany sopran liryczny o urzekającej barwie oraz dramatycznych możliwościach, jakim dysponuje Teresa Żylis-Gara, zachwyca zarówno słuchaczy sal koncertowych, jak i publiczność teatrów operowych całego świata. Maestra przyszła na świat w Landwarowie k. Wilna. Studiowała w łódzkim konserwatorium u prof. Olgi Olginy. Pierwsze laury zdobyła wygrywając w roku 1953 Międzyuczelniany Konkurs Śpiewaczy w Warszawie. Na scenie operowej zadebiutowała w Operze Krakowskiej, kreując główną rolę w „Halce” Stanisława Moniuszki.

Przełom w karierze Maestry przyniosła nagroda, którą zdobyła na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Radia Bawarskiego w Monachium. Debiut w Operze Paryskiej, na scenie której kreowała postać Donny Elviry w „Don Juanie” Wolfganga Amadeusa Mozarta, zapoczątkował wielką światową karierę Artystki.

Wielkie sukcesy na scenach Europy i Stanów Zjednoczonych zwieńczone zostały w 1968 roku kontraktem z najważniejszym teatrem operowym świata Metropolitan Opera House w Nowym Yorku. Z tą właśnie sceną związała się najdłużej. Widownią sukcesów Primadonny były również największe teatry operowe całego świata; występowała na najbardziej renomowanych festiwalach muzycznych.

Ostatnie lata przyniosły rozszerzenie działalności Teresy Żylis-Gara o pracę pedagogiczną. Artystka prowadzi, cieszące się wielkim powodzeniem, Mistrzowskie Kursy Techniki i Interpretacji Wokalnej. Praca ta owocuje sukcesami młodych śpiewaków, dla których zetknięcie się z Maestrą może mieć decydujące znaczenie w rozwoju ich umiejętności i osobowości artystycznej.

W piątkowy wieczór dla swojej Mentorki wystąpili jej uczniowie: Olga Bednarczyk (sopran), Marcelina Beucher (sopran), Katarzyna Gierla (sopran), Ilona Krzywicka (sopran), Justyna Reczeniedi (sopran), David Beucher (tenor), Krzysztof Caban (baryton), Łukasz Motkowicz (baryton). W programie koncertu znalazły się znakomite pieśni i arie operowe Rossiniego, Kalmana, Pucciniego, Bizeta, Lehara czy Verdiego. Wieczór uświetnił również znakomity pianista Waldemar Malicki, który jednocześnie pełnił honory gospodarza wieczoru.

Organizatorem koncertu oraz Kursu Mistrzowskiego Techniki i Interpretacji Wokalnej prof. Teresy Żylis-Gara w Radziejowicach była firma Marek Miczulski Vox Humana.

Koncert sponsorowała Geotermia Mazowiecka S.A. obchodząca w tym roku jubileusz 20-lecia swojej działalności.