Jubileusz Józefa Wilkonia

Pałac w Radziejowicach po raz kolejny w tym roku miał zaszczyt gościć w swoich murach wspaniałych artystów. W sobotę 14 lutego w Nowym Domu Sztuki uczestniczyliśmy w wyjątkowym wydarzeniu. Sobotni wieczór zadedykowany został Józefowi Wilkoniowi, z okazji jego osiemdziesiątych piątych urodzin. W muzycznym prezencie dla dostojnego Jubilata wystąpił Kwartet Saksofonowy Bednarska oraz Dominik Stępiński z recitalem chopinowskim. Tej uroczystości towarzyszyło również otwarcie wystawy prac Jubilata zatytułowanej „Wilkoniada”.

Józef Wilkoń to artysta wszechstronny, ilustrator, malarz, rzeźbiarz, twórca plakatów i scenografii teatralnych. Pisząc o jego dorobku artystycznym nie sposób nie wspomnieć o stworzonych przez niego, głównie z drewna i blachy, rzeźbach. Inspiracją dla Wilkonia jest natura, przede wszystkim świat zwierząt i to właśnie je przedstawiają rzeźby artysty. Najczęściej są to ryby, ptaki, nietoperze, a także okazalsze egzemplarze jak Arka eksponowana w radziejowickim parku. Prace artysty są znane i cenione na całym świecie a ich prezentacje miały miejsce w: Tokio, Rzymie czy Niemczech i w wielu miejscach Polski.

Natomiast w Domu Sztuki Pałacu w Radziejowicach otwarto w minioną sobotę wystawę ilustracji i rzeźb Józefa Wilkonia, na której obok dzieł z cyklu Wilkoniowe bestiarium znajdują się nowe figury artysty tj. ptaków, wilkołaków czy dzika. Podziwiać można również fantazyjne rysunki, w których Wilkoń, w typowy dla siebie sposób, oddaje charakter portretowanych zwierząt czy roślin.

W sobotni uroczysty wieczór urodzinowy, wśród rzeźb Wilkonia, odbył się recital chopinowski zdolnego, dwudziestopięcioletniego pianisty Dominika Stępińskiego, w którego wykonaniu usłyszeliśmy: Walca Es-dur op. 18, Preludia z op. 28 oraz Poloneza As-dur op. 53. Po recitalu na scenie pojawił się kwartet saksofonowy Bednarska w składzie: Maciej Czarnecki – saksofon sopranowy, Stanisław Kilian – saksofon altowy, Antoni Wrzos – saksofon tenorowy i Franciszek Rydel – saksofon barytonowy. Młodzi artyści, pod artystycznym kierunkiem światowej sławy saksofonistki Aliny Mleczko, wykonali utwory: Aleksandra Głazunowa, Johanna Pachelbela, Pedro Iturralade, Dymitra Szostakiewicza oraz Dave Brubecka.

Recital chopinowski i koncert kwartetu Bednarska były prezentem dla Józefa Wilkonia z okazji jego urodzin. Z tej też okazji Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska skierowała do Jubilata list, który w jej imieniu odczytała Małgorzata Szeląg-Zalewska. Laudację wygłosili licznie przybyli na uroczystość przyjaciele artysty w tym m.in. aktorka Ewa Błaszczyk oraz ksiądz Wojciech Drozdowicz. Życzeniom dla Artysty nie było końca, zaś licznie przybyli goście wypełnili salę po brzegi. Wstępy artystów nagrodzone zostały gromkimi brawami, a brawurowy koncert kwartetu saksofonowego zakończył się bisem.