Jubileusz Józefa Wilkonia

 Józef Wilkoń (2019) – fot. Tomasz Kowalski

Józef Wilkoń jest jednym z najwybitniejszych polskich artystów: zajmuje się ilustracją, grafiką, rzeźbą, jest także twórcą plakatów i scenografii teatralnych. Na jego dorobek składa się blisko dwieście książek, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Ilustrowane przez niego wydawnictwa przetłumaczono na ponad 20 języków. Współpracował m.in. z Naszą Księgarnią, Czytelnikiem, Wydawnictwem Literackim, Krajową Agencją Wydawniczą, wydawnictwem Flammarion (Paryż), Middelhauve Verlag (Kolonia), Loewes Verlag (Bayeruth), Kinderbuchverlag (Berlin), Parabel Verlag (Monachium), Atlantis Verlag (Zurych) i Greek Peace Publishers (Tokio). Swoje prace wystawiał w wielu najważniejszych galeriach i muzeach na świecie, od Centrum Pompidou, poprzez Muzeum Ilustracji w Japonii, po Narodową Galerię Zachęta.

Artysta od bardzo wielu lat związany jest blisko z Radziejowicami. Nie tylko przyjeżdża tu, aby pracować i wypoczywać. W radziejowickim parku zobaczyć można Jego instalacje: sławną i wzbudzającą sensację „Arkę” oraz „Bramę”. Często także odbywają się Jego wystawy czasowe. W miniony wtorek uczciliśmy rocznicę urodzin Józefa Wilkonia (89-tą!) niezwykłym wieczorem artystycznym, będącym równocześnie oficjalnym otwarciem wystawy Jego najnowszych prac.

„Akt w malarstwie Józefa Wilkonia” to kolekcjonerska seria kobiecych aktów, które wydane zostały przez Galerię Limited Edition z Warszawy z okazji urodzin Artysty. W Radziejowicach można zobaczyć dwadzieścia starannie wyselekcjonowanych grafik, które do tej pory nie były wystawiane na sprzedaż. Prace te wydano w bardzo ekskluzywnej, sygnowanej i numerowanej ręcznie edycji limitowanej. Szlachetność materiału oraz technologia wydruku nadały tym wizerunkom ponadczasowego charakteru, który doskonale współgra z malarską ręką Józefa Wilkonia.

W najnowszych pracach zachowane zostało to wszystko, za co uwielbiamy dzieła Wilkonia: oryginalny styl, charakterystyczną kreskę, indywidualne środki wyrazu, malarskość przedstawienia oraz niezwykłe poczucie humoru, ciepło i czułość. W aktach odnajdujemy dynamicznie potraktowaną plamę barwną, dużą dozę abstrakcji, a równocześnie graficzną dyscyplinę, przy jednoczesnym syntetycznym odwzorowaniu postaci za pomocą kilku ruchów…palca. Tak, tak – akty zostały namalowane palcem na tablecie, a następnie wydrukowane przy użyciu nowoczesnej technologii Digigraph. „Niektóre akty narysowane zostały w wielkim uproszczeniu, niczym znak wyłaniający się z ciemności. Inne, nie pozbawione narracji i atrybutów dnia codziennego, zachwycają poetyką prostoty i harmonii. Są rodzajem autowidoków zapamiętanych przez twórcę (…). Patrząc na obrazy namalowane przez Wilkonia mamy wrażenie, iż mamy do czynienia ze swoistym dialogiem artysty z wizerunkami aktu na przestrzeni historii sztuki. Można dopatrywać się w nich światła Caravaggia, Rembranta czy Giorgione. Również w temacie i kolorze znajdujemy analogię do kobiet malowanych przez Lucasa Cranacha „Trzy gracje”, Giorgione „Śpiąca Wenus”, czy Bouchera „Portret Marie-Luise” ‒ komentuje kurator wystawy Wiesława Wiredyńska

Józef Wilkoń tworzący na tablecie graficznym najnowszy cykl aktów (2019) – fot. Tomasz Kowalski

Uroczystość rozpoczęła profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina Elżbieta Karaś-Krasztel wykonując Walca Fryderyka Chopina. Następnie dla czcigodnego jubilata wystąpiła znana doskonale radziejowickiej publiczności skrzypaczka Paulina Sokołowska wraz z Julitą Sokołowską (skrzypce, wokal) oraz Wojciech Befeltowski (wiolonczela) i Filip Zaborski (fortepian) prezentując specjalnie przygotowany na tę uroczystość program.  O doskonały nastrój zadbał prowadzący wieczór, jak zwykle niezrównany, Jerzy Kisielewski oraz Jerzy Bralczyk.

Były to doskonale świętowane urodziny. Jako budowniczemu „Arki” życzymy Józefowi Wilkoniowi biblijnego wieku 950 lat! A Państwa zapraszamy na wystawę „Akty w malarstwie Józefa Wilkonia” do Nowego Domu Sztuki, która potrwa do początków kwietnia br.

Tekst Agnieszka Romańska
Foto Tomasz Kowalski, Robert Lewandowski