Jesienne spotkanie z Teatroteką

Kolejne radziejowickie spotkanie z Teatroteką 23 października upłynęło pod znakiem silnych emocji i refleksji. Bez wątpienia projekcja spektaklu „Nad” nikogo nie pozostawiła obojętnym.

„Nad” autorstwa i w reżyserii Mariusza Bielińskiego jest historią o niesłusznie skazanym za morderstwo Jakubie. Opowieść toczy się równolegle w dwóch wymiarach. Z jednej strony mamy realistyczną historię Jakuba i jego rodziców (Eryk Lubos, Sławomira Łozińska i Krzysztof Stroiński), którzy nie tylko mierzą się z wyrokiem, ale także z uniewinnieniem. Paradoksalnie bowiem, wyjście z więzienia nie staje się końcem tragicznej historii, ale w zasadzie jej początkiem. Równocześnie jednak opowieść rozgrywa się w wymiarze symbolicznym, wręcz metafizycznym. Przejmujące, poetyckie monologi, w których postacie zwracając się bezpośrednio do widzów są rozważaniami na kwestie ostateczne. Nieustannie pada pytanie o istnienie Boga, który dopuścił do tego, co się wydarzyło. I znów: figura Boga istnieje w spektaklu zarówno realnie, jak i symbolicznie. Na uwagę zasługuje zwłaszcza scenografia Anny Wunderlich, utrzymana w monochromatycznych szarościach, która potęguje wrażenie klaustrofobii i pustki.

            Gościem wieczoru była odtwórczyni roli Matki Sławomira Łozińska, która opowiedziała o procesie pracy nad rolą i emocjach z nią związanych. Jednak spektakl bardzo szybko stał się punktem wyjścia do rozmowy o społecznym i prywatnym wymiarze zbrodni i kary i kosztach, jakie się za nią ponosi.

Tekst i foto Agnieszka Romańska