Inauguracja festiwalu – wieczór operowy

30 czerwca 2012 roku rozpoczął się IV Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach. W programie pierwszego wieczoru znalazł się występ Janusza Olejniczaka oraz premiera „Zamku na Czorsztynie”.

W sobotę, 30 czerwca, o godzinie dziewiątej wieczorem, na scenie plenerowej odbył się inauguracyjny wieczór IV Letniego Festiwalu im. Jerzego Waldorffa – wieczór operowy. W części pierwszej można było usłyszeć Fantazję A-dur na tematy polskie op. 13 Fryderyka Chopina w wykonaniu Janusza Olejniczaka oraz orkiestry Sinfonia Iuventus, pod batutą Michała Niedziałka.

Drugą część wieczoru wypełniła premiera opery Zamek na Czorsztynie czyli Bojomir i Wanda Karola Kurpińskiego, do libretta Józefa Wawrzyńca Krasińskiego z Radziejowic. To jedno z najlepszych dzieł Kurpińskiego, jednocześnie najmniej poznane. Spektakl wyreżyserował i opracował scenograficznie Jarosław Kilian. Warto wspomnieć, że dyrygentem wieczoru inauguracyjnego był młody muzyk Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus Michał Niedziałek.

W spektaklu udział wzięli:
Aleksandra Orłowska-Jabłońska (Wanda) – sopran
Jadwiga Niebelska (Łucja, powiernica Wandy) – mezzosopran
Witold Żołądkiewicz (Dobrosław na Czorsztynie) – baryton
Hubert Stolarski (Bojomir na Buczaczu) – tenor
Tomasz Raff (Nikita) – bas