II Jubileuszowy Wieczór z Chełmońskim

W sobotni wieczór, 22 lutego, odbył się I publiczny pokaz obrazu Józefa Chełmońskiego „Wschód księżyca”, otwarto wystawę obrazów Jerzego Dudy Gracza pt. „Wokół Chełmońskiego”, a część muzyczną stanowił recital fortepianowy francuskiego pianisty Jean-Claude Henriot`a.

Wieczór rozpoczął się pokazem obrazu Józefa Chełmońskiego „Wschód księżyca”. Był to pierwszy publiczny pokaz tego dzieła od 1934 roku, kiedy to wystawiano je w warszawskiej Zachęcie. O płótnie opowiadał prof. Tadeusz Matuszczak. Obraz można podziwiać w pałacowej galerii.

Następnie Jean Claude Henriot – francuski profesor fortepianu Konserwatorium Evry i Konserwatorium Paryskiego uraczył publiczność Wariacjami na temat walca Diabellego skomponowanymi przez Ludwiga van Beethovena.

Podczas wieczoru otwarto wystawę obrazów Jerzego Dudy Gracza – artysty który był zafascynowany twórczością Chełmońskiego i nazywał go swoim „mistrzem duchowym”. Jest to pierwsza z cyklu wystaw zaplanowanych w Pałacu w Radziejowicach i prezentujących dzieła malarzy inspirujących się twórczością Chełmońskiego. O wystawie opowiedziała historyk sztuki Elżbieta Charazińska.

Zwieńczeniem wieczoru było niezwykle piękne i poruszające wykonanie trzech utworów Claude’a Debussy’iego przez prof. Jean Claude Henriot’a. Licznie zgromadzona publiczność nagrodziła występ szczodrymi brawami.