I Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa – wieczór dziewiąty

Poniedziałkowy wieczór festiwalowy upłynął radziejowickiej publiczności pod znakiem wiolonczeli – usłyszeliśmy bowiem Koncert wiolonczelowy D-dur w wykonaniu Polskiej Orkiestry Sinfonii Iuventus pod batutą Michała Niedziałka i solistą Michałem Borzykowskim.

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus – współorganizator I Letniego Festiwalu im. Jerzego Waldorffa – została powołana w 2007 roku zarządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Założycielem orkiestry jest jeden z najlepszych polskich dyrygentów Jerzy Semkow. Zespół składa się z najzdolniejszych absolwentów polskich uczelni muzycznych. Główną misją orkiestry jest stworzenie odpowiednich warunków dla debiutu artystycznego oraz profesjonalnego rozwoju młodego pokolenia polskich muzyków.

Orkiestra wykonuje muzykę klasyczną, romantyczną oraz współczesną. Najlepsi polscy dyrygenci – Jerzy Semkow, Jan Krenz i Antoni Wit dzielą się doświadczeniem wirtuozerii z młodymi muzykami, którzy sięgają szczytów mistrzostwa w swoich wykonaniach.

Podczas ósmego wieczoru festiwalowego Orkiestra wystąpiła pod batutą wybitnego dyrygenta Gabriela Chmury. W bajkowej scenerii radziejowickiego parku, na tle zameczku wykonano „Sen Nocy Letniej” napisany przez siedemnastoletniego Mendelssohna do utworu Shakespeara. Uwertura powstała w roku 1826 i co ciekawe po raz pierwszy wykonana została w Szczecinie. To wczesne, lecz mistrzowskie dzieło, uważane jest za największe osiągnięcie twórcze kompozytora, przedstawia też kwintesencję jego stylu – jest nastrojowe, melodyjne, liryczne i chochlikowo lekkie, w typowy dla niego sposób łączy doskonałą, klasyczną formę z romantyczną nastrojowością i programową fantastyką. Muzyka do komedii Shakespeara obejmuje, poza Uwerturą oraz dopisanymi partiami wokalnymi, Scherzo, Nokturn i Marsz Weselny. To właśnie ten ostatni utwór przyniósł mu taką popularność w dzisiejszych czasach – zawładnęły nim młode pary zawierające związek małżeński.

Niedzielny koncert sprawił doskonałe wrażenie na radziejowickiej publiczności, która nagrodziła artystów kilkuminutową owacją na stojąco. Gra świateł, subtelnie wydobywająca pałacową architekturę dopełniła koncert. Na estradzie prócz Polskiej Orkiestry Sinfonii Iuventus pojawił się także Chór Warszawskiej Opery Kameralnej, który przygotowała Agata Góreczna oraz soliści Bogumiła Wawrowska – sopran, Małgorzata Pańko – mezzosopran, jako narratorzy wystąpili studenci warszawskiej Akademii Teatralnej – Anna Markowicz i Grzegorz Kwiecień.