I Jubileuszowy Wieczór z Chełmońskim

W piątkowy wieczór, 7 lutego, w Pałacu w Radziejowicach odbył się koncert inagurujący cykl Jubileuszowych Wieczorów z Chełmońskim. Podczas koncertu miał miejsce pierwszy publiczny pokaz obrazu Józefa Chełmońskiego: „Krajobraz zimowy – wrony”, zaprezentowany został reprint książki Pii Górskiej „O Chełmońskim. Wspomnienia” a w części muzycznej odbył się koncert laureatów I Konkursu Chopinowskiego w Buenos Aires.

Podczas piątkowego wieczoru licznie zebrana publiczność miała okazję podziwiać nowo pozyskany do radziejowickiej galerii i pokazany po raz pierwszy obraz Józefa Chełmońskiego „Pejzaż zimowy – Wrony”, o którym opowiedziała Elżbieta Charazińska.

Zaprezentowany został reprint książki Pii Górskiej: „O Chełmońskim. Wspomnienia”, której fragmenty przeczytała Halina Łabonarska. Pochodząca z Woli Pękoszewskiej Pia Górska (1878 – 1974) była malarką, poetką, działaczką społeczną. Malarstwa uczyła się u Józefa Rapackiego, Józefa Mehoffera jednak jej mistrzem, przewodnikiem duchowym i przyjacielem był Józef Chełmoński. W 1932 roku nakładem wydawnictwa Gebethner i Wolff ukazały sie wspomnienia Pii Górskiej o Chełmońskim, a Pałac w Radziejowicach w rocznicę setnej rocznicy śmierci malarza wydał reprint niniejszych wspomnień.

W części muzycznej wieczoru publiczność mogła podziwiać dwóch argentyńskich pianistów Hugo Schulera i Jose Ricardo Diaza, którzy zostali laureatami pierwszej edycji konkursu Chopinowskiego w Buenos Aires. Laureaci konkursu w nagrodę odbywają wizytę studyjną w Polsce, a jednym z miejsc do których zostali zaproszeni był Pałac w Radziejowicach. W repertuarze usłyszeliśmy Etiudy Fryderyka Chopina, Verano Porteno – Astora Piazzoli oraz Wariacje Goldbergowskie Jana Sebastiana Bacha.

Piątkowy wieczór zgromadził w sali Nowego Domu Sztuki ponad 300 osób, a wyjątkowym gościem była Charge d´Affaires Ambasady Republiki Argentyńskiej pani Patricia Salas. Koncert zaś był objęty Honorowym Patronatem Ambasady Argentyny.