Galeria malarstwa Józefa Chełmońskiego już otwarta

9 kwietnia 2012 roku otwarta została Galeria malarstwa Józefa Chełmońskiego. Galerię zainaugurowała wystawa „Na wielkich łowach natury”.

Jesienią 1889 roku po powrocie z Paryża Józef Chełmoński zakupił w sąsiadującej z Radziejowicami Kuklówce skromny dworek z kawałkiem ziemi uprawnej, by spędzić tu ostatnie dwadzieścia pięć lat swojego życia.

Związki Józefa Chełmońskiego z Radziejowicami i okolicą czynią nas odpowiedzialnymi za podtrzymywanie pamięci o wielkim artyście i pielęgnowanie jego dorobku. Przez piętnaście lat, z uporem tworzyliśmy w pałacu radziejowickim stałą galerię dzieł Chełmońskiego, złożoną z depozytów przekazywanych przez Muzeum Narodowe w Warszawie, jak również wypożyczonych przez kolekcjonerów prywatnych.

Radziejowicką tradycją stały się pokazy odkrytych z niepamięci dzieł wielkiego malarza. Dotychczas zorganizowaliśmy trzynaście wystaw prezentujących obrazy wcześniej nieznane polskiej publiczności. Dzięki życzliwości wielu osób i instytucji udało się stworzyć największą stałą galerię dzieł wielkiego malarza. Poświęciliśmy na jej ekspozycję wszystkie wystawowe sale radziejowickiego pałacu.

Na wystawie prezentowanych jest ponad pięćdziesiąt eksponatów pochodzących ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie i kolekcji prywatnych. Ekspozycja prezentuje szerokie spektrum twórczości Józefa Chełmońskiego, od pierwszej pracy z 1869 roku aż do obrazów przedśmiertnych. Autorką wystawy jest Renata Higersberger, zaś towarzyszący ekspozycji katalog stworzyła Ewa Micke-Broniarek.