Finał VII Letniego Festiwalu im. J. Waldorffa

Nastąpiło nieuchronne: w sobotę odbył ostatni, ósmy koncert VII Letniego Festiwalu im. Jerzego Waldorffa. Od 4 lipca mieliśmy okazję posłuchać wybitnych muzyków, nie tylko tych zasłużonych, ale także stawiających pierwsze kroki na swojej artystycznej drodze. Radziejowicki Festiwal jest jednak świętem nie tylko muzyki, Podczas drugiego wieczoru nastąpiło otwarcie wystawy świetnego malarza i grafika Franciszka Maśluszczaka, natomiast w piątek mogliśmy zobaczyć spektakl „Emigranci”, prosto ze sceny Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Jak zwykle, zgodnie z ideą przewodnią całego wydarzenia, staraliśmy się, aby było ono interdyscyplinarne, łączące różne dziedziny sztuki.

Za kilka miesięcy, w październiku, będziemy świadkami Konkursu Chopinowskiego, w kontekście którego odbywa się tegoroczna edycja radziejowickiego festiwalu. Pierwszy oraz ostatni koncert jest klamrą, która spaja całe wydarzenie. Soliści występujący podczas rozpoczęcia i zamknięcia festiwalu: Andrzej Wierciński oraz Łukasz Krupiński są uczestnikami Konkursu. Obaj muzycy, dzięki swoim dotychczasowym osiągnięciom, uniknęli eliminacji i od razu przeszli do etapu konkursowego. Warto zaznaczyć, że cała polska ekipa tuż przed Konkursem ćwiczyć będzie właśnie w Radziejowicach.

Słuchając sobotniego występu Łukasza Krupińskiego pozostaje tylko współczuć jego konkurentom. Będą mieli naprawdę trudny orzech do zgryzienia. Nuty jakby same wypływały spod jego palców nasuwając tylko jedną myśl: żeby w następnym wcieleniu być dłońmi pianisty. Zagrał niezwykle lirycznie i delikatnie, a równocześnie przejmująco. Wydawało się, że jedynie muska klawisze, a one robią, co im każe.

Łukaszowi Krupińskiemu towarzyszyła Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus. O ich muzycznym geniuszu pisaliśmy już wielokrotnie. Z każdym solistą grają w pełnej harmonii i zrozumieniu, jakby łączyła ich niewidzialna więź. To zaszczyt dla Festiwalu mieć takiego współorganizatora i partnera wydarzeń.

Festiwal dobiegł końca, ale nie nasze muzyczne inspiracje. Mamy nadzieję, że spotkamy się za rok!