O festiwalu …

projekt-plakatu-jozef-wilkonOsiem lat to zbyt długi okres by mówić o skromnych początkach, trochę za mało by świętować pierwszy poważny jubileusz, ale wystarczająco długo, aby z przekonaniem powiedzieć o tradycji letnich radziejowickich spotkań ze sztuką. A jeśli odwołamy się do ich początków – zabrzmi to poważnie – z końca ubiegłego wieku, gdy zainicjował je nasz dzisiejszy patron Jerzy Waldorff, to trzeba przyznać, że ta tradycja zobowiązuje, aby prezentować publiczności sztukę wysoką, różnorodną, na najwyższym poziomie wykonawczym.
Jak co roku wierzymy, że i tym razem nasz program spotka się z zainteresowaniem zarówno tych, którzy wizyty w Radziejowicach wpisują w swój kalendarz, jak i tych, którzy spontanicznie, może po raz pierwszy, zdecydują się długi, letni wieczór spędzić ze sztuką w dawnych dobrach rodziny Krasińskich.
Tych, którzy szczególnie cenią muzykę dawnych mistrzów, zapraszamy na koncerty podczas których zabrzmią utwory Rossiniego, Mozarta, Czajkowskiego. Obecna będzie, jak niemal co roku, muzyka Chopina, ale także innych znakomitych polskich kompozytorów: Szymanowskiego i Pendereckiego.
W tym roku szczególnie chcemy zwrócić Państwa uwagę na twórców i dzieła nieznane. W lutym minęło dwieście lat od daty urodzin Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego. Ten urodzony we Włoszech kompozytor, twórca przede wszystkim oper, tworzył we Francji i Anglii. Imię odziedziczył po słynnym stryju, który jako marszałek wojsk Napoleona I, święcił triumfy na polach bitewnych. W odróżnieniu od niego, Józef Michał Ksawery Poniatowski, swoje triumfy odnosił na scenach Paryża i innych stolic europejskich. A jako polityk i dyplomata związany był z ostatnim cesarzem Francji– Napoleonem III. W Radziejowicach zabrzmi prawykonanie wersji oryginalnej Mszy F- dur.
W Polsce szerzej nieznane jest również nazwisko skrzypka i kompozytora Augusta Duranowskiego. Wykształcony w Paryżu, znany w Europie jako Auguste Frédéric Durand, zaliczany był do najsłynniejszych wirtuozów swego czasu. Zachwycał publiczność nadzwyczajnymi umiejętnościami technicznymi, które wywarły wpływ na samego Niccolo Paganiniego. Spośród jego kompozycji zaprezentujemy Koncert skrzypcowy A-dur. Jesteśmy przekonani, iż większość z naszych gości, jeżeli nie wszyscy, usłyszą ten wspaniały utwór po raz pierwszy.
Jako niezwykłe wydarzenie zapowiada się cały koncert inauguracyjny pod batutą Maestro Jerzego Maksymiuka, który zagra swój utwór na fortepian i orkiestrę kameralną Liście gdzieniegdzie spadające.
Pomostem między muzyką klasyczną, a innymi jej rodzajami, będzie koncert Warsaw Academic Big Band, w programie którego znajdą się transkrypcje słynnych tematów muzyki poważnej, ujęte w brzmienie jazzowe.
Gospodarzem wyłącznie już jazzowego wieczoru będzie Gary Guthman, który wraz ze swym kwartetem, zagra kompozycje z albumu Solar Eclipse. Gra na trąbce tego amerykańskiego muzyka, od kilku lat mieszkającego w Polsce, znana jest na estradach obu kontynentów i zdobywa wyrazy najwyższego uznania. Jesteśmy pewni, że zostanie to potwierdzone podczas radziejowickiego koncertu.
A jeżeli tajemniczo brzmi dla kogoś nazwa – marimba – to będzie miał okazję wysłuchać koncertu duetu artystów grających na tym rzadko goszczącym na estradach koncertowych instrumencie.
W palecie sztuk nie może zabraknąć słowa poetyckiego. Tym razem głos oddamy Adamowi Mickiewiczowi, którego Ballady tuż przed północną godziną (!) wykona Joanna Szczepkowska z towarzyszeniem Janusza Olejniczaka.
W przerwie od muzyki, nasi Goście będą mogli spotkać się z malarstwem… Wiesława Ochmana. Nasz słynny tenor pokaże inne oblicze swych artystycznych talentów, zatem osoby, które do tej pory jedynie słuchały śpiewaka, tym razem będą mogły obejrzeć jego obrazy.
Jak co roku na scenie w Radziejowicach wystąpią artyści uznani. Obok nich pojawią się zarówno ci, którzy mają już na swoim koncie pierwsze laury zdobyte na progu kariery, jak i ci, którzy dopiero do nich aspirują. Padły już wcześniej nazwiska Jerzego Maksymiuka, Janusza Olejniczaka, Joanny Szczepkowskiej. Obok Sinfonii Varsovii wystąpi orkiestra Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga z Kielc, którą poprowadzą jej dyrektor artystyczny Jacek Rogala oraz Maestro Tadeusz Strugała. Mszę Poniatowskiego wykona organista Michał Kaleta wraz z kwartetem solistów oraz Chórem Trybunału Koronnego w Lublinie pod dyrekcją Przemysława Stanisławskiego, jako solista w koncercie skrzypcowym Duranowskiego wystąpi Paweł Wajrak. Grono młodych, ale uznanych artystów, otwiera laureatka konkursu im. Wieniawskiego Anna Maria Staśkiewicz, zagrają znakomici wiolonczeliści Marcin Zdunik i Rafał Kwiatkowski. Nie sposób wymienić wszystkich, ale dodajmy, że mocnym finałowym akcentem VIII Festiwalu będzie występ laureata ubiegłorocznego Konkursu Chopinowskiego Dimitrija Szyszkina.
U zarania radziejowickich spotkań ze sztuką nasz patron, Jerzy Waldorff napisał: stąd powinien emanować kult sztuki, dźwięku, słowa, malarstwa na całą okolicę. Wierni temu przesłaniu zapraszamy Państwa na letnie radziejowickie wieczory.

Zenon Butkiewicz