Paweł Wajrak

Pawel Wajrak/www.pawel.wajrak.plKoncertmistrz orkiestry Filharmonii Krakowskiej. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika artystycznego Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej. Laureat Fryderyka 2006 za płytę AstorPiazzola: Piazzoforte & Kevin Kenner.
Współtworzy kwintet smyczkowy PiazzoForte Ensamble oraz New Tango Bridge.
W 2011 r. nagrał wybrane koncerty A. Vivaldiego z cyklu La stravaganza na płytę Bach&Vivaldi wydaną z okazji 20-lecia Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej.
W 2014 r. dokonał dla Acte Prealable pierwszego w historii fonografii nagrania Koncertu skrzypcowego Augusta Fryderyka Duranowskiego w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, wykonując go w tym samym roku z orkiestrą Filharmonii Lubelskiej podczas Festiwalu Braci Wieniawskich w Lublinie.
Koncertuje jako solista i kameralista, gra muzykę w spektaklach (współpraca z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie), występuje na wielu festiwalach, pozostając w stałej współpracy m. in. z Kevinem Kennerem, Klaudiuszem Baranem, Michałem Nagy, Piotrem Wajrakiem.
Szczególne zamiłowanie do Tango Nuevo zaowocowało wieloletnią współpracą z prekursorem tego stylu w Polsce Grzegorzem Frankowskim oraz Waldemarem Malickim, z którymi współtworzył „Tango Bridge” założone na wzór „Quinteto Tango Nuevo” Astora Piazzolli.
Współpracował m. in. z Sinfoniettą Cracovią, Sinfonią Varsovią i Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej.
Urodził się w Lublinie. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie prof. Romana Reinera. Brał udział w Kursach Mistrzowskich w Łańcucie, Kursach Kameralnych (pod kier. prof. Wiesława Kwaśnego i Mariny Jaszwili). W latach 1997-2001 był koncertmistrzem orkiestry Sinfonia Amabile.

www.pawel.wajrak.pl