Joanna Szczepkowska

Foto: Monika BojanowskaAktorka, pisarka, publicystka. Jest córką aktora Andrzeja Szczepkowskiego i wnuczką pisarza Jana Parandowskiego. Jeszcze jako studentka warszawskiej PWST zadebiutowała w telewizyjnym spektaklu „Trzy siostry” Czechowa w reżyserii Aleksandra Bardiniego. W 1976 roku została nagrodzona za najciekawszy debiut filmowy w obrazie „Con Amore”. Od 1975 roku występuje na scenach teatrów warszawskich, gdzie zagrała m.in. szekspirowską Julię, Lady Macbeth, Tytanię, Kordelię, Katarzynę w „Poskromieniu złośnicy” a także Antygonę, Pannę Młodą, Rachelę w „Weselu” Wyspiańskiego, Spikę w „Onych” Witkacego i wiele innych . Ma na koncie kilkadziesiąt ról w filmach i spektaklach telewizyjnych. Za swoje kreacje w repertuarze klasycznym i współczesnym, dramatycznym i komediowym, wielokrotnie była nagradzana na festiwalach teatralnych, filmowych, jak też w plebiscytach publiczności. M. in. w 1990 roku została nagrodzona telewizyjnym Wiktorem, a w 2001 roku otrzymała Feliksa – prestiżową nagrodę aktorską za główną rolę w sztuce „ Zdaniem Amy” Davida Hare’a.

Od 1999 roku przez wiele lat była stałą felietonistką sobotniego dodatku Gazety Wyborczej – Wysokie Obcasy. Od 2013 roku pisze felietony w dzienniku Rzeczpospolita.

Artystka jest też autorką utworów teatralnych i literackich. Ukazały się jej zbiory felietonów, powieści „Fragmenty z życia lustra” , „Kocham Paula McCartneya”, tomiki poezji „Miasta do wynajęcia”, „Ludzie ulicy i inne owoce miłości”, „Dzisiaj nazywam się Charles”. Jest autorka utworów autobiograficznych: „4 czerwca” , „Wygrasz jak przegrasz”, „Kto ty jesteś? Początek sagi rodzinnej”. Jest autorką i wykonawczynią monodramu „Goła baba”, oraz scenariusza serialu telewizyjnego „Garderoba Damska”.

W ostatnich latach Joanna Szczepkowska występowała na scenach teatrów warszawskich: Dramatycznego, Narodowego i Studio. W ostatnim czasie zrezygnowała z etatowej pracy w teatrze decydując się na realizację swoich autorskich planów dotyczących teatru i literatury. W 2015 odbyła się w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie premiera jej ostatniej sztuki „ Pelcia czyli jak żyć, żeby nie odnieść sukcesu”.

Jest odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.(2007).