Axoum Duo

AXOUM DUO

AXOUM DUO jest jednym z niewielu na świecie duetów na dwie marimby stale działającym. Został założony w 2000 roku w Paryżu, przez perkusistów Elwirę Ślązak (Polska) i Gabriela Collet (Francja). Duet prezentuje własne kompozycje i aranżacje standardów światowych. Dokonuje wielu prawykonań utworów najnowszych, w tym również utworów specjalnie im dedykowanych przez kompozytorów z Polski i ze świata. Tworzy muzykę do filmów oraz współpracuje z artystami różnych dziedzin sztuki.

Recitale i nagrania Axoum Duo były kilkakrotnie emitowane przez radia europejskie tj. Musiques 3, Radio Bartok, Polskie Radio. Artyści zasiadają w jury konkursów międzynarodowych ( „IV Universal Marimba Competition w Belgii, International Marimba &Vibraphone Competition 2016 w Opolu).

W 2007 roku ukazała się ich pierwsza płyta CD „Axoum newmusic for twomarimbas” (muzyka współczesna), która otrzymała entuzjastyczne recenzje m.in. we Francji, Belgii, Stanach Zjednoczonych i Japonii. Wśród nagranych utworów znajdują się trzy światowe premiery fonograficzne z najnowszej literatury na dwie marimby.

Elwira Ślązak i Gabriel Collet są wykładowcami na kursach mistrzowskich (m.in. w Belgii, Hiszpanii, Korei Płd.), jak również są pomysłodawcami i organizatorami Międzynarodowych Kursów Mistrzowskich Marimby „International Axoum Marimba Academy” w Radziejowicach pod Warszawą.

Artyści są absolwentami Konserwatoriów Muzycznych w Paryżu, Królewskiego Konserwatorium Muzycznego w Brukseli oraz studiów podyplomowych w Królewskim Konserwatorium Muzycznym w Antwerpii (ukończonych z najwyższymi wyróżnieniami).

Założyciele Axoum Duo są laureatami „Prix Luffin” w Brukseli, nagrody The Sir Georges Solti Foundation w Londynie oraz są zdobywcami nagród na m.in. VII i VIII Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej im. K. Pendereckiego (Kraków, I i II nagroda; pierwszy raz w historii tego konkursu główna nagroda została przyznana duetowi marimbafonowemu), II Międzynarodowym Konkursie Marimbafonowym (Belgia, II nagroda).

Axoum Duo należy do grona Yamaha Artist.