O festiwalu

Letni FestiwalVII Letni Festiwal im. J. Waldorffa im. Jerzego Waldorffa jest kontynuatorem Radziejowickich Spotkań ze Sztuką zainicjowanych w 1997 roku przez patrona Festiwalu, których ideą była promocja młodych artystów pod egidą Domu Pracy Twórczej. Pomysł przeobrażenia tamtego wydarzenia w letni festiwal zrodził się w 2008 roku w ścisłej współpracy z Orkiestrą Sinfonia Iuventus, skupiającą najlepszych absolwentów szkół muzycznych w kraju. Orkiestra jest głównym partnerem i współorganizatorem Festiwalu.
W tym roku przypada siódma już edycja imprezy o wysokiej międzynarodowej randze artystycznej. Przez osiem lipcowych wieczorów Radziejowice były centrum wymiany doświadczeń międzypokoleniowych między młodymi, a doświadczonymi artystami. Tym samym scena Nowego Domu Sztuki jest miejscem, dzięki któremu utalentowani muzycy, na początku swojej drogi artystycznej, pozwalają poznać się szerszej widowni. Pałac w Radziejowicach systematycznie roztacza nad nimi opiekę. Często słyszymy o nich później, kiedy występują w najsławniejszych, międzynarodowych salach koncertowych. Tegoroczna edycja Festiwalu odbywa się kilka miesięcy przed XVII Międzynarodowym Konkursem Chopinowskim. Zdecydowaliśmy się tym samym zaprosić dwóch uczestników Konkursu do wystąpienia podczas Festiwalu: Łukasza Krupińskiego oraz Andrzeja Wiercińskiego, którzy zademonstrują swój talent bez atmosfery konkursowej rywalizacji, za to z przychylnością naszych słuchaczy, czyli Państwa. Wierzymy, że estrada radziejowickiego Pałacu będzie krokiem ku finałowi Konkursu i międzynarodowej karierze. Podczas dwóch wieczorów wystąpił wybitny pianista i zarazem członek jury konkursu chopinowskiego, Janusz Olejniczak. Na Jego zaproszenie zagrał również trzynastoleni Aleksander Doronin, który pomimo młodego wieku swoim talentem zadziwia już świat muzyczny.
Jesteśmy przekonani, że każdy wieczór Festiwalu dostarczył Państwu niezwykłych wrażeń. Tegoroczny program obfitował w znakomite nazwiska wykonawców. Wystąpił zespół Multi Trio, którego gwiazdą jest wielka dama polskiej pianistyki Ewa Pobłocka wraz z dwiema, odnoszącymi coraz większe sukcesy, córkami: Ewą oraz Marią Leszczyńskimi. Zaproszenie do udziału w Festiwalu przyjęła również Kaliningradzka Orkiestra Kameralna, której towarzyszyli wybitni polscy soliści: Marcin Zdunik oraz Paulina Sokołowska. Oprócz popularnych kompozycji Haydna i Mozarta wykonane zostały dwa niezwykłe dzieła Feliksa Janiewicza, mało znanego polskiego kompozytora z epoki klasycyzmu. Podczas koncertu kompozytorskiego Zygmunta Koniecznego usłyszeliśmy Agatę Zubel, Andrzeja Bauera, Janusza Olejniczaka oraz Cezarego Duchnowskiego.
Wydarzeniem festiwalu było wykonanie „Misa a Buenos Aires” Martina Palmeriego przez Orkiestrę Sinfonia Iuventus oraz Chór imienia Władysława Skoraczewskiego. Wieczór uświetniła obecność argentyńskiego kompozytora.
Kontynuując tradycję Spotkań ze Sztuką Festiwal im. Jerzego Waldorffa jest wydarzeniem interdyscyplinarnym, łączącym różne dziedziny sztuki. W tym roku mieliśmy zaszczyt zaprosić spektakl „Emigranci” Sławomira Mrożka miesiąc po premierze na deskach Teatru Polskiego w Warszawie. Festiwal ubarwiła wystawa obrazów Franciszka Maśluszczaka.
Z roku na rok program Festiwalu rozrasta się i staje się coraz bardziej popularny. Dziękujemy za dotychczasowe liczne uczestnictwo w proponowanych przez nas wydarzeniach. Daje nam to wiarę w sens tego, co robimy i wyzwala kreatywną energię, która skłania do coraz głębszych poszukiwań w obszarze sztuki.