Tadeusz Wojciechowski

Tadeusz WojciechowskiStudiował w Akademii Muzycznej w Warszawie: grę na wiolonczeli w klasie Andrzeja Orkisza (dyplom w 1976) i dyrygenturę pod kierunkiem Stanisława Wisłockiego (dyplom w 1979). W latach 1973-1974 doskonalił swoje umiejętności w zakresie gry na wiolonczeli w paryskim Narodowym Konserwatorium w mistrzowskiej klasie Bernarda Michelina.

Jako kameralista w 1973 otrzymał III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Współczesnej „Gaudeamus” w Rotterdamie, a jako wiolonczelista w 1974 – II nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym im. Dezyderiusza Danczowskiego w Poznaniu. Również jako dyrygent jest laureatem wielu nagród, m.in.: w 1979 – II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim w Besançon we Francji oraz III nagrody i Nagrody Ministra Kultury i Sztuki na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach.

Jeszcze w czasie studiów w Paryżu współpracował z takimi zespołami, jak Orchestre de Versaille, Les Musiciens de Paris, Orchestre des Pasdeloup, Orchestre de Colonne i Orchestre de Conservatoire. W latach 1976-1977 był koncertmistrzem Polskiej Orkiestry Kameralnej kierowanej przez Jerzego Maksymiuka. Równocześnie, od 1976 r. rozpoczął jako dyrygent współpracę z Teatrem Wielkim w Warszawie, która trwała do 1983 r. W 1982 r. został zaproszony do Królewskiej Duńskiej Opery w Kopenhadze, gdzie w latach 1983-1996 był głównym dyrygentem tego zespołu. Współpracę z nim utrzymuje aż do dziś. Występował również w tak prestiżowych teatrach operowych świata, jak: Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Teatro La Fenice w Wenecji, Teatro Carlo Felice w Genui, Królewska Opera w Sztokholmie i Królewska Opera w Oslo.

W 1994 r. został dyrektorem Orkiestry oraz Chóru Polskiego Radia w Krakowie i pełnił tę funkcję do rozwiązania zespołu. Następnie objął funkcję dyrektora naczelnego Teatru Wielkiego w Warszawie i sprawował ją do 1996 r. Od 1998 do 2004 r. był dyrektorem artystycznym Muzycznego Festiwalu w Łańcucie i Filharmonii Rzeszowskiej. W 2002 r. został również szefem-dyrygentem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej. W latach 2005-2008 pełnił obowiązki dyrektora artystycznego Filharmonii Łódzkiej. Dokonał wielu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Radia Duńskiego. Ma w repertuarze ponad czterdzieści dzieł operowych oraz większość światowego repertuaru symfonicznego. W 2007 r. został uhonorowany Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Od września 2009 r. Tadeusz Wojciechowski jest dyrektorem artystycznym Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus, wielokrotnie prowadził orkiestry w radziejowickim pałacu.