Andrzej Wierciński

Andrzej WiercińskiUrodził się w 1995 roku. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 6 lat w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. nr 3 im. Grażyny Bacewicz w Warszawie w klasie fortepianu Ramiro Sanjinesa. Edukację muzyczną kontynuował w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie pod kierunkiem prof. Anny Jastrzębskiej-Quinn. Obecnie jest studentem I roku Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Wojciecha Świtały.
Swoje umiejętności doskonalił biorąc udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych pedagogów, takich jak: Ewa Pobłocka, Janusz Olejniczak, Dimitri Alexeev, Katarzyna Popowa- Zydroń, Andrzej Jasiński, Waldemar Wojtal czy Tamas Ungar. W 2012 roku uczestniczył w kursie pianistycznym Morningside Music Bridge w Calgary, gdzie otrzymał między innymi lekcje mistrzowskie od Andre Laplante, Lee Kum-Sing i Krzysztofa Jabłońskiego. Uczestniczył w kursach mistrzowskich w Radziejowicach.
Brał udział w wielu krajowych i międzynarodowych konkursach pianistycznych zdobywając szereg nagród, w tym I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina (Warszawa, 2015); I nagrodę, złoty medal oraz specjalne zaproszenie na festiwal pianistyczny w Kolonii oraz koncerty w prestiżowych salach świata na X Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim Chopin Golden Rong (Słowenia, 2014); III nagrodę oraz specjalne zaproszenie na koncerty w Polsce na III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Halina Czerny-Stefańska in memoriam (Poznań, 2014); I nagrodę oraz specjalne zaproszenie na koncert do Hiszpanii (Majorka) i specjalne zaproszenie na koncert do Polski (Duszniki-Zdrój) na VI Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim (Budapeszt, 2014). Ponadto jest finalistą oraz zdobywcą specjalnej Nagrody dla najlepszego pianisty z Polski na X Międzynarodowym Chopinowskim Konkursie Pianistycznym w Darmstadt (Niemcy, 2013).
Zwycięstwo w tegorocznym Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina przyczyniło się do automatycznego wejścia Andrzeja Wiercińskiego do pierwszego etapu XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w październiku 2015 roku, z pominięciem eliminacji kwietniowych.
Andrzej Wierciński koncertował wielokrotnie w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli oraz w innych prestiżowych miejscach w Polsce i za granicą m.in. w Rosji, Słowenii, Londynie, Japonii, Niemczech, Kanadzie oraz na Węgrzech. Jest laureatem Stypendium Artystycznego im. F. Wybrańczyka Fundacji Sinfonia Varsovia