Alexander Andreev

Absolwent Konserwatorium Leningradzkiego. Od 1970 roku mieszka i pracuje w Kaliningradzie. Przez kilka lat prowadził Kaliningradzką Orkiestrę Smyczkową, zespół smyczkowy tamtejszej Szkoły Muzycznej oraz orkiestry kameralnej Gilder DMH. Był jednym z założycieli zespołu „MUSIC XX”, który składał się z czołowych muzyków kaliningradzkich. W 1991 roku udało mu się zrealizować wieloletnie zamierzenia i stworzyć pierwszą w powojennej historii Kaliningradu orkiestrę kameralną. W 1996 roku otrzymał tytuł Honorowego Artysty Rosyjskiego. Dwa lata później jego zespół otrzymał nagrodę za osiągnięcia w dziedzinie sztuki muzycznej. Przez dwadzieścia lat dynamicznej działalności Orkiestra pracowała bogaty repertuar, w którym znajdują się najznakomitsze dzieła wszystkich epok i stylów muzycznych. Z Orkiestrą koncertowali znakomici soliści, jak choćby: A. Milyan (skrzypce), J. Olejniczak (fortepian), Y. Kasman (fortepian), K. Danczowska (skrzypce), N. Petrov (fortepian) i inni wykonawcy z Rosji, USA, Polski, Niemiec, Szwecji, Tajwanu, Chorwacji.
Kaliningradzka Orkiestra Kameralna koncertowała m. in. we Francji, Niemczech, Polsce, Chorwacji, Szwecji. Media nie żałowały pochwał: Doskonały dźwięk, doskonałe wyczucie formy, techniczne wyrafinowanie, wyborni artyści, doskonała znajomość instrumentów wszystko to pozwoliłoOrkiestra-Kaliningrad Kaliningradzkiej Orkiestrze Kameralnej zdobyć serca wyrafinowanej publiczności. („Gazeta Lubeker Nachrichten”, Niemcy). Objawieniem festiwalu stała się Kaliningradzka Orkiestra Kameralna Filharmonia, która pokazała harmonię i elegancki styl. Wykonywana muzyka Prokofiewa osiągnęła szczyt emocjonalności.
(„Gazeta Svenska Dagbladet”, Szwecja). Kaliningradzka Orkiestra Kameralna w 2013 roku wystąpiła podczas V Letniego Festiwalu w Radziejowicach.