Aleksander Doronin

Aleksander DoroninUrodził się 2002 roku w Jarosławiu w Rosji. Od 5 roku życia uczęszczał do szkoły muzycznej w swoim rodzinnym mieście, gdzie jego nauczycielem była Swietłana Gorbunova. Jako siedmiolatek dał swój pierwszy koncert. Już wtedy grywał również w Orkiestrze Symfonicznej w Jarosławiu. Od 8 roku życia bierze udział w różnorodnych konkursach muzycznych, w których zdobywa najwyższe miejsca; w roku 2011 Grand Prix w zawodach regionalnych w Jarosławiu, nagrodę specjalną dla najmłodszego uczestnika VIII Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów „Gradus Ad Parnassum” w St. Petersburgu, pierwszą nagrodę oraz Nagrodę Publiczności w 4. Konkursie Aleksieja Nassedkina w Jarosławiu. W 2012 zostaje zwycięzcą 13. Międzynarodowego Konkursu Telewizyjnego „Dziadek do orzechów” w Moskwie. Zdobywa tam Nagrodę Publiczności.
Aleksander Doronin jest stypendystą Fundacji Dobroczynnej Vladimira Spivakova. Młody muzyk grał 20 marca 2013 we wiedeńskiej Sali Balowej z okazji gali koncertowej zwycięzców Międzynarodowego Konkursu Telewizyjnego „Dziadek do orzechów”, zorganizowanej przez Ambasadę Federacji Rosyjskiej oraz Rosyjski Instytut Kultury. We wrześniu 2013 roku debiutował w ORF Radiokulturhaus ze swoim programem solowym w ramach cyklu koncertów charytatywnych „Oblicze Rosji”, powołanego do życia przez Natalię Holzmüller. Gazeta Międzynarodowego Konkursu „Dziadek do orzechów” pisze tak: „Po koncercie stało się jasne, że to cudowne dziecko czeka kariera światowa. Międzynarodowa publiczność miała okazję wysłuchać pianisty, który zachwyci gusta najbardziej wyrafinowanych melomanów”. W 2014 roku Aleksander Doronin pojawił się jako niespodzianka na koncercie orkiestrowym podczas XXX Festiwalu Chopinowskiego w kościele w Kartausen. Organizator Festiwalu, Prof. Kanitzer pisze: „Aleksander Doronin należy obecnie do najbardziej znaczących młodych pianistów dzisiejszego pokolenia i z pewnością dalej będzie kroczył drogą wyznaczoną przez nadzwyczajny talent”.
Aleksander Doronin grał także w Filharmonii Północnokaukaskiej, gdzie występowali już tacy artyści jak Sergej Rachmaninov, Alexander Skrjabin, Alexander Glazunov, Swjatoslaw Richter, Mstislav Rostropowitsch, Dawid Oistrach i Evgeny Mravinsky. Razem z Akademicką Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii pod batutą młodego dyrygenta Saubka Gugkaeva, siostrzeńca Maestro Gergieva, wykonuje koncert na fortepian nr 1 Ludwiga van Beethovena. Jego repertuar obejmuje utwory m. in. Chopina, Czajkowskiego, Methnera, Rachmaninova i Skrjabina.