Jerzy Waldorff – patron Letniego Festiwalu w Radziejowicach

Jerzy Waldorff – Preyss urodził się 4 maja 1910 roku w Warszawie zmarł 29 grudnia 1999 roku tamże. polski pisarz, publicysta, krytyk muzyczny i działacz społeczny. Pochodził z rodziny ziemiańskiej Preyssów.
Edukację rozpoczął w Trzemesznie. Po zdaniu matury w Gimnazjum im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu studiował w Konserwatorium Muzycznym w Poznaniu i na Wydziale Prawa Uniwersytetu Poznańskiego. Po wojnie związany z tygodnikiem „Przekrój”. Był komentatorem muzycznym Polskiego Radia i felietonistą tygodników „Świat” i „Polityka”, autorem 20 książek, głównie poświęconych muzyce poważnej. Inicjator powstania Muzeum Karola Szymanowskiego
w Zakopanem i Muzeum Teatralnego w Warszawie. Dzięki Jego staraniom odrestaurowano pałac książąt Radziwiłłów w Antoninie, k. Ostrowa Wielkopolskiego. Współorganizował też odbywający się w Antoninie i Ostrowie Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni”.
W 1974 Waldorff założył Społeczny Komitet Opieki na rzecz Ochrony Starych Powązek. Z jego inicjatywy corocznie odbywa się tam 1 listopada kwesta na ten cel prowadzona przez znane osobistości kultury i mediów. Honorowy obywatel Słupska od 1986 i Warszawy od 1992. Był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W latach 1988-1990, a także po 1990 członek Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
Popularyzator kultury muzycznej na łamach prasy, w radiu i telewizji. Barwna postać PRL-u, wybijająca się zachowaniem i językiem. Przyjaciel Stefana Kisielewskiego, po śmierci którego napisał książkę Słowo o Kisielu, laureat nagrody jego imienia w 1990. Jerzy Waldorff za wybitne zasługi dla kultury polskiej w 1995 roku odznaczony został Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
Przez ponad 30 lat był stałym bywalcem Pałacu w Radziejowicach. Związany z tym miejscem, przyjeżdżał tu pisać, pracować, odpoczywać. Wspólnie z dyrektorem Bogumiłem Mrówczyńskich zapoczątkował w 1997 roku coroczny cykl koncertów: „Letnie Spotkania ze Sztuką w Radziejowicach”. Od 2009 roku w Pałacu w pierwszym tygodniu lipca odbywa się festiwal jego imienia.
Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, tuż przy katakumbach.

Obejrzyj film „Jerzy Waldorff o Radziejowicach”