Jerzy Maksymiuk

 Jerzy Maksymiuk – foto Monika Redzisz

Jerzy Maksymiuk urodził się w Grodnie w 1936 roku. Studia muzyczne zwieńczyły dyplomy na kierunkach: pianistyka, kompozycja, dyrygentura. W roku 1961 zdobył I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, ale pianistykę porzucił na rzecz dyrygentury. W 1972 roku założył Polską Orkiestrę Kameralną, którą wkrótce wielu krytyków uznało za jedną z najlepszych orkiestr na świecie. POK koncertowała pod jego batutą na całym świecie w tak prestiżowych salach jak Carnegie Hall, London Proms, Wiener Ferein i oczywiście w Polsce. Sukcesem był także kontrakt z wytwórnią płytową EMI.
W roku 1975 Maksymiuk został pierwszym dyrygentem WOSPR-u, a w latach 1983-1991 owocnie szefował BBC Scottish Symphony Orchestra i z tym zespołem miał wiele koncertów i tournée (m.in. Koncerty Promenadowe w Londynie). Tytuł Conductor Laureate przyznany artyście jest wyrazem uznania dla jego osiągnięć w BBC SSO. W roku 1990 Jerzy Maksymiuk rozpoczął współpracę z English National Opera, gdzie poprowadził premierowe przedstawienie „Don Giovanni” i ” Zemsta nietoperza”. Następne lata wypełniły koncerty w wielu prestiżowych salach, m.in. dyrygował koncertem otwierającym salę Filharmonii w Belfaście. Na swym koncie ma m.wiele koncertów z tak znakomitymi orkiestrami jak: London Symphony Orchestra, London Philharmonic Orchestra, Philharmonia Orchestra, Orchestre National de France, Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra. Zawsze koncertował także w kraju.
Nagrał ok.100 płyt, m.in. dla EMI (13 płyt), Hyperionu, Naxosa. Wiele uhonorowanych zostało prestiżowymi nagrodami , m.in. Wiener Floeten Uhr za interpretacje Mozarta z POK (1982), Gramophone Award za „Best Concerto of the Year” (1992) z nagraniem „The Confession of Isobel Gowdie” Jamesa Macmillana.
Maksymiuk zawsze propagował muzykę współczesną. Wielokrotnie brał udział w „Warszawskiej Jesieni” (dwie nagrody „Orfeusza”), a w różnych krajach dokonał prawykonań ok. 200 współczesnych utworów. W uznaniu tych zasług Strathclyde University w Glasgow uhonorował go tytułem Doktor of Letters. Drugi tytuł doktora honoris causa przyznał mu w 2017 roku Uniwersytet w Białymstoku. Z kolei Elgar Society uhonorowało go za propagowanie muzyki Edwarda Elgara.
Jerzy Maksymiuk to także kompozytor (muzyka symfoniczna, kompozycje kameralne, balet, pieśni, muzyka filmowa). Ostatnio napisane kompozycje to m.in. „Lament serca”(2012) na orkiestrę i sopran”, „Vers per archi”(2014) na orkiestrę smyczkową i niedawno ukończony utwór „Arbor vitae II” na dużą orkiestrę, trzy akordeony i sopran.
Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Uhonorowano go także Złotym Berłem, Złotym medalem „Gloria Artis”, „Koryfeuszem muzyki polskiej” i Nagrodą imienia. Kamila Cypriana Norwida za całokształt dokonań. Poza tym szczyci się SuperWiktorem i tytułem Honorowego Obywatela Miasta Białegostoku.