Elżbieta Wróblewska

Absolwentka warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina, w klasie prof. Krystyny Szostek-Radkowej. Jest laureatką Konkursu Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie w 2001 roku (II Nagroda oraz Nagroda Specjalna), Konkursu Wokalnego w Dusznikach Zdroju w 2002 (II Nagroda oraz Nagroda Specjalna) oraz Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu w 2005 roku (Nagroda Specjalna).
Zadebiutowała na scenie Teatru Wielkiego Opery Narodowej w 2001 roku partią Olgi w zrealizowanym przez Akademię Muzyczną przedstawieniu „Eugeniusza Oniegina” P.Czajkowskiego.

Wzięła udział w prowadzonym przez Alberto Zeddę kursie Accademia Rossiniana 2003 w Pesaro we Włoszech, a nastepnie wystapiła jako Delia w spektaklu „Il viaggio a Reims” w ramach Rossini Opera Festival.

Od 2003 roku jest solistką Warszawskiej Opery Kameralnej, gdzie zadebiutowała jako Arsace w „Semiramidzie” G.Rossiniego. Na scenie WOK występuje w operach Mozarta jako Dorabella („Cosi fan tutte’), Cherubino („Le Nozze di Figaro”),Annio („La Clemenza di Tito”), Ramiro („La finta giardiniera”), Ascanio („Ascanio in Alba”), Farnace („Mitridate, Re di Ponto”), jako Rosina w „Il Barbiere di Siviglia” i Angelina w „La Cenerentola” Rossiniego oraz jako Awdotia Romanowna w operze Bernadetty Matuszczak „Zbrodnia i kara”.

Współpracuje z Teatrem Wielkim Opera Narodową (Jadwiga w „Strasznym Dworze” Moniuszki, Varvara w „Katii Kabanowej” Janacka, Vlasta w „Pasażerce” Weinberga, Annina w operze Verdiego „La Traviata”, Delia w „Il Viaggio a Reims” G.Rossiniego, Guwernantka w „Damie Pikowej” P.Czajkowskiego, udział w „Via Sancta” Włodka Pawlika oraz w spektaklu Michała Znanieckiego „Mandragora”, Doremik w „Magicznym Doremiku” Marty Ptaszyńskiej), z Teatrem Wielkim w Poznaniu (Olga w operze „Eugeniusz Oniegin” Czajkowskiego, Rosina w „Il Barbiere di Siviglia”, Jadwiga w „Strasznym Dworze” Moniuszki i Cherubin w „Weselu Figara” Mozarta), a także z Operą Śląską w Bytomiu (Orfeusz w „Orfeuszu i Eurydyce” Glucka) oraz z Operą Podlaską i Teatrem Wielkim w Łodzi (Jadwiga w „Strasznym Dworze” Moniuszki). Na zaproszenie Francisco Araizy wzięła udział w prestiżowym koncercie ‚Nuit Blanche” w Zurichu. Wystapiła jako Vlasta w prapremierze opery Mieczysława Weinberga „Pasażerka” w rezyserii Davida Pountneya, podczas Festiwalu Operowego w Bregenz.

Elżbieta Wróblewska jest cenioną wykonawczynią muzyki oratoryjnej (m.in. J.S.Bacha, G.F.Haendla,J.Haydna, A.Caldary, W.A.Mozarta, G.Rossiniego,L.van Beethovena, G.Mahlera) oraz liryki wokalnej kompozytorów polskich i zagranicznych. Posiada w swoim repertuarze również wiele kompozycji współczesnych. Wystepowała w wielu krajach europejskich oraz w Korei, Japonii i Stanach Zjednoczonych. Laureatka Nagrody im.A.Hiolskiego w kategorii Debiut Operowy sezonu 2002/2003 za partię Arsace w „Semiramidzie” Rossiniego. Zdobywczyni dwóch nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk 2015 za nagrany z sekstetem muzyki współczesnej proMODERN album „Where are you. Pieces from Warsaw”.