Chwile Mistrzów

Janusz Marynowski, od kilkunastu lat dyrektor Sinfonii Varsovii, odłożył na moment kontrabas i wziął do ręki aparat fotograficzny by portretować wybitne osobistości świata muzycznego współpracujące z warszawską orkiestrą. A przewinęła się ich wielka ilość, zarówno za pulpitem dyrygenckim czy na miejscach przeznaczonych dla solistów. W galerii artystów portretowanych przez Marynowskiego jest wiele wybitnych postaci świata muzyki, by wymienić tylko takie postacie jak: Witold Lutosławski, Jerzy Maksymiuk, Jan Krenz, Charles Dutoit, Lorin Mazeel czy Andreas Mustonen. W Radziejowicach przedstawiamy portrety dwóch wybitnych, światowej sławy artystów, najsilniej związanych z Sinfonią Varsovią.
Yehudi Menuhin wirtuoz skrzypiec i dyrygent przez kilkanaście lat swej współpracy z orkiestrą powiódł ją do najsłynniejszych sal koncertowych świata w Nowym Yorku, Paryżu, Londynie, czy Tokio, prowadził też orkiestrę na najważniejszych festiwalach muzycznych.
Krzysztof Penderecki od lat również związany jest z orkiestrą nie tylko jako kompozytor, ale także najpierw jako dyrektor muzyczny, a do dziś dyrektor artystyczny, często prowadzący orkiestrę jako dyrygent
Możliwość zbliżenia się ku obu artystom na niedostępną dla innych odległość zawdzięcza Janusz Marynowski swoim bliskim i wieloletnim z nimi kontaktom. Pozwoliło mu to uchwycić artystów zarówno w chwili koncentracji i napięcia, a także w momencie wytchnienia nie naruszając przy tym ich prywatności, unikając sytuacji pozowania i kreacji. W każdym z ujęć dostrzec można naturalność osoby, a jednocześnie emanuje z nich ciepło i sympatia wobec portretowanego.
Autor nie przeszkadza, nie przerywa nie dyryguje portretowanymi – pisała o fotografiach Marynowskiego Agnieszka Tybur. – A nam słuchaczom i widzom w jednym pozwala podejść do sceny bliżej niż kiedykolwiek wcześniej.