Józef Wilkoń – MALARSTWO I RZEŹBA – X lat Arki Wilkonia

Józef Wilkoń to artysta wszechstronny. Tworzy ilustracje, grafiki, rzeźby, a także plakaty, scenografie i gobeliny. Swoją nieokiełznaną wyobraźnię wykorzystuje także na polu literackim: napisał wiele książek dla dzieci, także tych najmłodszych: „kici, kici, miau”, „Skarb Ali Baby” czy „Zbuntowany elektron”. Jest wielkim narratorem, który przekształca rzeczywistość, opowiadając nam baśń, pełną fantazji, ciepła i refleksji. Oryginalny styl artystyczny Józefa Wilkonia jest natychmiast rozpoznawalny dzięki charakterystycznej kresce, indywidualnym środkom wyrazu i malarskości przedstawienia. Jego prace odznaczają się dynamicznie potraktowaną plamą barwną i dużą dozą abstrakcji, a równocześnie graficzną dyscypliną przy jednoczesnym syntetycznym odwzorowaniu kształtu zwierzęcia lub elementu pejzażu za pomocą kilku ruchów pędzla bądź piórka. Nic zatem dziwnego, że uznawany jest za jednego z najwybitniejszych artystów zajmujących się ilustracją. Na jego dorobek składa się blisko dwieście książek, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Ilustrowane przez niego wydawnictwa przetłumaczono na ponad 20 języków. Współpracował m.in. z Naszą Księgarnią, Czytelnikiem, Wydawnictwem Literackim, Krajową Agencją Wydawniczą, wydawnictwem Flammarion (Paryż), Middelhauve Verlag (Kolonia), Loewes Verlag (Bayeruth), Kinderbuchverlag (Berlin), Parabel Verlag (Monachium), Atlantis Verlag (Zurych) i Greek Peace Publishers (Tokio). Swoje prace wystawiał w wielu najważniejszych galeriach i muzeach na świecie, od Centrum Pompidou, poprzez Muzeum Ilustracji w Japonii, po Zachętę Narodową Galerię Sztuki.
Artysta od bardzo wielu lat związany jest blisko z Radziejowicami. W radziejowickim parku stoją Jego dwie monumentalne instalacje: „Brama Teatru Narodowego” oraz „Arka”. To właśnie jubileusz powstania tej ostatniej świętować będziemy podczas tegorocznego festiwalu.
Józef Wilkoń przygotował „Arkę” specjalnie na swoją wystawę w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki, która odbyła się na przełomie 2006 i 2007 roku. Jest to bestiarium wykonane z drewna i blachy. Jej tytuł odsyła nas do biblijnej opowieści o Arce Noego. Przywołuje metaforę Arki, jako wspólnoty uczłowieczonych zwierząt, która rządzi się prawami opartymi na miłości — dowód na przymierze twórcy ze światem przyrody. Dzięki nim odkrywamy zmysłowe piękno ukryte w najbardziej naturalnym z materiałów — drewnie. Arka to także sposób na ocalenie dziecięcej wyobraźni i nieprzystającej do naszych czasów wrażliwości.
Specjalnie na IX Festiwal im. Jerzego Waldorffa artysta odnowił instalację, dzięki czemu zyskała ona nowy blask.