Yulianna Avdeeva

Yulianna Avdeeva, foto Harald Hoffman

Yulianna Avdeeva zdobyła sławę wygrywając w 2010 roku XVI Konkurs Chopinowski. Od tamtej pory zaczęła światową karierę i wkroczyła do panteonu najwybitniejszych artystów swojego pokolenia.
Sezon 2016/17 rozpoczęła koncertem z Macao Orchestra. aby póżniej udać się w turnee po Wielkiej Brytanii i reszcie Europy.Dalsze plany to recitale podczas International Piano Series w Londynie, w Wigmore Hall, w Moskwie i współpraca z kalifornijską orkiestrą z Sarasoty, Filharmonią Słowacką oraz lizbońską Galabenkian Orchestra. Regularnie koncertuje w całej Azji, w tym z Nową FIlharmonią Japońską. Z solowymi recitalami odwiedzała Koreę, Tajwan i Chiny Występowała także z NKH Symphony Orchestra, Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin, Royal Stockholm Philharmonic, Finnish Radio Symphony i Londyńską Orkiestrą Symfoniczną, a także z Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia, Tchaikovsky Symphony Orchestra w Moskwie, Orchestre National de Lyon I Chamber Orchestra of Europe. Wraz z Deutsches Symphonie-Orchester odbyła tournée po Japonii. Koncertowała także w obu Amerykach, gdzie debiutowała wraz z Orkiestrą Symfoniczną Montrealu, występowała z Orkiestrą Symfoniczną Pittsburgha oraz Orquestra Sinfônica Estado de São Paulo.
Jako niezwykle ceniona kameralistka pracowała z Kremerata Baltica oraz członkami Filharmonii Berlińskiej. W 2016 roku wraz ze skrzypaczką Julią Fischer i Academy of St. Martin in the Fields odbyła turnee po Niemczech, występując m.in. w Kolonii, Konzerthaus w Berlinie oraz w Laeiszhalle w Hamburgu.Występowała podczas licznych festiwali, m.in.: Musik Festival, Barcelona’s Palau de la Música Catalana, Liederhalle Stuttgart, Philharmonie Essen, Schwetzinger Festspiele and La Roque d’Anthéron Festival. Wielokrotnie występowała na festiwalu “Chopin i jego Europa”.
Szczególne uznanie wzbudza w utworach Fryderyka Chopina, czyniąc ją jedną z głównych interpretatorek twórczości kompozytora. Jej długa współpraca z Instytutem Fryderyka Chopina przyniosło jej duże uznanie w Polsce.
W 2016 nakładem wydawnictwa Mirare ukazał się jej druga solowa płyta z utworami Chopina, Mozarta I Liszta. Wraz z of the Eighteenth Century and Brüggen nagrała także koncerty Chopina.W 2015 Deutche Grammophon wydał jej solową płytę w ramach kolekcji najjaśniejszych zwycięzców Konkursów Chopinowskich lat 1927-2010.
Yulianna Avdeeva rozpoczęła naukę gry na pianinie w wieku pięciu lat u Eleny Ivanovej w Moskwie, później studiowała u Konstantina Scherbakova i Vladimira Troppa. W Międzynarodowej Akademii Pianistycznej w Lake Como uczyła się między innymi u Williama Granta Naboré, Dmitrija Baszkirowa i Fou Ts’onga. Oprócz nagrody Chopina, zdobyła kilka innych nagród, w tym na Konkursie Pianistycznym w Bremie w 2003 roku, na Konkursie Genewskim 2006 i Konkursie Arthura Rubinsteina w Polsce.