Veriko Tchumburidze

Veriko Tchumburidze – laureatka I nagrody 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w 2016 roku.
Urodziła się w Turcji w rodzinie gruzińskiej. Grę na skrzypcach rozpoczęła pod kierunkiem Selahattin Yunkuş w wieku 4 lat. Następnie kształciła się w klasie prof. Lili Tchumburidze w Państwowym Konserwatorium w Mersinie (Turcja) i pod kierunkiem Dory Schwarzberg w wiedeńskiej Hochschule für Musik, jako stypendystka „Young Musicians on World Stages” (YMWS).  Zdobyła pierwsze nagrody w Konkursie Skrzypcowym „Gülden Turali” (2004), Państwowym Konkursie w Gruzji (2006) oraz VII Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Muzyków im. P. Czajkowskiego (2012).
W 2013 oku została wybrana przez turecki magazyn „Andante music” jako najbardziej obiecująca artystka „Best Emerging Musician” i wystąpiła na 41. Festiwalu Muzycznym w Istambule. W tym samym roku uczestniczyła w kursie mistrzowskim ”Seiji Ozawa Academy Master Class” i na Festiwalu Verbier w Szwajcarii.
W styczniu 2016 roku Tchumburidze nagrała muzykę Johna Williamsa z filmu” Lista Schindlera” dla Sony Classics z Brandenburgisches Kammerorchester i Howardem Griffiths.
W czerwca 2016 roku wraz z Trio Arte otrzymała I nagrodę na Pietro Argento International Music Competition w Gioia del Colle we Włoszech.
Artystka intensywnie koncertuje m.in. w Niemczech, Rosji, Szwajcarii, Turcji. W 2018 roku wystąpi w Chinach i Australii w ramach realizacji nagród otrzymanych na Konkursie im. Wieniawskiego.
 Veriko Tchumburidze kontynuuje naukę w klasie wspaniałej skrzypaczki i pedagog Any Chumachenco w Musik Hochschule w Monachium.
Gra na instrumencie Giambattista Guadagnini 1756, Milano dzięki wsparciu Deutsche Stifung Musikleben.