Paulina Sokołowska

Paulina SokołowskaSwoją pasję do muzyki realizuje na wielu płaszczyznach. Jako laureatka międzynarodowych konkursów dysponuje szerokim repertuarem i doświadczeniem, zarówno solistycznym, jak i kameralnym. W roli solisty występowała z orkiestrami pod batutą m.in.: Jerzego Maksymiuka, Bartholomeusa van de Velde, Ryszarda Zimaka, Marcina Nałęcz- Niesiołowskiego, Szymona Kawalli.

Od kilku lat jest koncertmistrzem orkiestry kameralnej – Charlemagne Orchestra for Europe. Gościnnie – w tej samej roli – współpracuje z symfoniczną – Brussels Philharmonic Orchestra. Od lat fascynuje się skrajnie różnymi gatunkami muzyki. Efektem tych zainteresowań było współtworzenie w 2010 roku „Maeterlinck Ensemble” oraz w 2013 „Ellenai Quartet”, które to zespoły zajmują się wykonywaniem repertuaru romantycznego i neoromantycznego na instrumentach z epoki. W każdym nurcie swojej działalności jednym z jej priorytetów jest promowanie muzyki i kultury polskiej. Właśnie za tę działalność w 2003 roku została uhonorowana brązowym medalem przyznawanym przez honorową Kapitułę Akademii Polskiego Sukcesu.

Studia muzyczne ukończyła z wyróżnieniem w klasie Prof. Tadeusza Gadziny na Warszawskim Uniwersytecie Muzycznym, następnie kształciła się w mistrzowskich klasach prof. Igora Ojstracha, Prof. Adama Korniszewskiego oraz Prof. Lei Wang w Królewskim Konserwatorium w Brukseli i Instytucie Sztuki w Leuwen. Natomiast szlify muzyki kameralnej odebrała jako prymariusz kwartetu smyczkowego w prestiżowym „Chapelle Musicale Reine Elisabeth” pod okiem światowej sławy „Artemis Quartet”.

Jest laureatką międzynarodowych konkursów muzycznych. Zdobyła m.in.: Grand Prix na konkursie skrzypcowym ”Citta di Barletta”, pierwsze miejsce na kameralnym Konkursie w Brukseli, tytuł laureata w konkursie młodych talentów w Gandawie. Wraz z kwartetem, po debiucie na „Klara Festiwal” w 2010 roku otrzymała z rąk organizacji „Scoop on Tour” miano „muzycznego odkrycia.roku” – co w konsekwencji zaowocowało serią koncertów zorganizowanych w prestiżowych salach kameralnych oraz wydaniem płyty kwartetu (dzieła Debussy’ego, Szymanowskiego i Sibeliusa).W minionych latach koncertowała w większości krajów europejskich, Rosji i Kanadzie Występowała jako solistka i kameralistka na koncertach festiwalach, m.in.: w Filharmonii Warszawskiej, Opolskiej, Zielonogórskiej, Palais des Beaux-Arts w Brukseli, de Singel w Antwerpii, de Bijloke w Gandawie, Concertgebouw w Amsterdamie oraz w Brugii, St. Cast w Bretanii, operze w Lille, Palais de Congres w Paryżu, McGill w Montrealu czy w wiedeńskiej „Złotej Sali”.

Miała zaszczyt uzyskać miano stypendystki Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Polsce oraz dwukrotnie w Belgii, w 2009 roku otrzymała również tytuł szczególnego stypendium Królowej Elżbiety w Belgii, zaś w 2015 roku prestiżowe stypendium „Młoda Polska”. Obecnie jako asystent i doktorantka jest związana z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.