Orkiestra Filharmonii Kaliskiej

Filharmonia Kaliska, foto Tomasz Wolff

Zespół nagrodzony Grammy Award 2014 w kategorii Best Large Jazz Ensemble Album za płytę „Night in Calisia”. Historia ostatniego ogromnego sukcesu orkiestry, który przyniósł jej największy rozgłos – otrzymanie Grammy Award 2014 w kategorii Best Large Jazz Ensemble Album – jest ściśle związana z historią Kalisza. Z okazji jubileuszu 1850 lat Kalisza zamówiono u Włodka Pawlika utwór „Night in Calisia”. W koncercie udział wzięli: legendarny trębacz Randy Brecker, Włodek Pawlik Trio oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Adama Klocka. Album w rankingu Rzeczpospolitej zyskał już tytuły Album roku 2012 oraz Hit roku 2012, a amerykańskie wydanie (Summit Records) znalazło się na niezwykle prestiżowej liście 50-ciu najczęściej emitowanych nagrań płytowych we wszystkich rozgłośniach jazzowych w USA. We wrześniu 2014 płyta uzyskała status „podwójnej platyny” i pozostaje nadal w czołówce bestsellerów najważniejszych sieci sprzedaży w Polsce.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej jest obecnie postrzegana przez artystów i krytykę jako jeden z wyróżniających się zespołów orkiestrowych w kraju.  Od sezonu 2006/07 Filharmonia powołała do życia Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Bursztynowy Szlak” – MULTIMEDIA AMBER ROAD FESTIVAL , który stał się ważnym wydarzeniem muzycznym w kraju. 

Ciekawym projektem Filharmonii Kaliskiej okazał się cykl koncertów „Filharmonia nie gryzie”, łączący różne muzyczne style. W wersji symfonicznej z orkiestrą wystąpili:  m.in. Gabriela Kulka, Grzegorz Kupczyk z zespołem Ceti, zespół ZAKOPOWER,  grupa LABORATORIUM.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej posiada w swoim dorobku kilka płyt. Najważniejsza z nich to nagrodzona Grammy Award 2014 w kategorii Best Large Jazz Ensemble Album „Night in Calisia”

W listopadzie 2010 roku ukazało się trzypłytowe wydawnictwo pt. „Preisner’s Voices”. Trzecia płyta: „Danse Macabre” została nagrana z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej.

Od roku 2006 dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Kaliskiej jest Adam Klocek.