Massimiliano Caldi

 Massimiliano Caldi – foto Grazia Lissi

Massimiliano Caldi urodził się w 1967 roku w Mediolanie; uznanie krytyki zdobył dzięki znakomitemu warsztatowi dyrygenckiemu, jasnemu i precyzyjnemu stylowi oraz konsekwencję interpretacji; jego ogromne międzynarodowe doświadczenie obejmuje muzykę symfoniczną, operę, operetkę i balet, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki współczesnej oraz zapomnianych dzieł XIX-wiecznej opery, które przywraca do życia; zdobywca licznych nagród m.in. pierwszej nagrody na Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga.
Ukończył Civica Scuola di Musica di Milano w klasach fortepianu i kompozycji. Przez dziesięć lat był pierwszym dyrygentem Orkiestry Kameralnej Milano Classica. Współpracował z takimi instytucjami, jak Musicale Fiorentino, Teatro Comunale di Bologna, Teatro Regio di Torino, Teatro Massimo di Palermo, Fundacja Arena di Verona. Oprócz włoskich sal koncertowych występował także w wielu innych krajach Europy: w Konzerthaus we Wiedniu, Brucknerhaus w Linzu, Beethoven Halle w Bonn, Jarhunderthalle Hoechst w Frankfurcie, Accademia Franz Liszt w Budapeszcie, Rudolfinum w Pradze, Festspielhaus w Baden-Baden, Rosengarten w Mannheim oraz w St Petersburgu, Moskwie, Amsterdamie, Monachium, Szeged, Biel i Murten. W ciągu ostatnich kilku lat odbył tournée po Izraelu, Omanie, USA, Chile i Brazylii. W Polsce koncertował z Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia oraz Orkiestrą „Sinfonia Iuventus” w sali Filharmonii Narodowej w Warszawie. Prowadził także krakowską Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej, Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej, Orkiestrę Filharmonii Szczecińskiej i Orkiestrę Filharmonii Rzeszowskiej.
Z sukcesami prowadzi także dzieł sceniczne, wśród których należy wymienić „Cyrulika Sewilskiego” Giacchino Rossiniego i „Nabucco” Giuseppe Verdiego w Teatrze Wielkim w Poznaniu, „Notte per la luminosa” Marco Betta w Piacenzy, a także „Eurydykę” Glucka, „Cyganerię” Pucciniego, „Salome” Straussa, „Rigoletta”, „Traviatę”, „Trubadura” Verdiego, „Cosi fan tutte”, „Don Giovanniego” i „Wesele Figara” Mozarta.
Massimo Caldi jest pierwszym dyrygentem Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku oraz pierwszym dyrygentem i konsultantem artystycznym Filharmonii Koszalińskiej im. Stanisława Moniuszki.