Maria Sterczyńska

Maria Sterczyńska urodziła się w Nysie. Naukę gry na fortepianie zaczęła w wieku 4 lat. Państwową Szkołę Muzyczną I st. ukończyła w rodzinnym mieście, następnie kontynuowała edukację w Państwowej Szkole Muzycznej II st. W Opolu, którą ukończyła z wyróżnieniem. W 1981 roku ukończyła Akademię Muzyczną w Katowicach w klasie fortepianu prof. Cz. Stańczyka i w klasie kameralistyki fortepianowej prof. U. Bożek-Musialskiej.
W latach 1980-1984 była pracownikiem macierzystej uczelni, jednocześnie prowadząc działalność koncertową. Po 11 latach przerwy, poświęconej wychowaniu dzieci, wróciła do aktywności zawodowej. Od 1995 roku pracuje w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie oraz na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.
Współpracowała lub współpracuje jako akompaniator z A. Orkiszem, P. Hausenplasem, M. Flaksmanem, P. Głombikiem, S. Firlejem, A. Wróblem, T. Strahlem, P. Reichertem, S. Kamasą, S. Neustroevem, D. Mizerą, D. Severinem, A. Bukacem, R. Duziem, M. Zdunikiem.
Jako kameralistka towarzyszyła wielu młodym wykonawcom w konkursach krajowych (Poznań, Bydgoszcz, Elbląg, Warszawa i in.) i międzynarodowych (Liezen, Varpalota, Moskwa, Poznań, Warszawa), wspierając ich w uzyskiwaniu nagród (ok. 40 laureatów) i wielokrotnie otrzymując nagrody indywidualne za walory artystyczne wykonania partii fortepianu. W 2005 roku była oficjalnym pianistą Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. W. Lutosławskiego.
Prowadzi aktywną działalność koncertową zarówno jako akompaniator, jak i w duecie fortepianowym z mężem Jerzym Sterczyńskim. Występowała we Francji, Włoszech, Austrii, na Węgrzech i w Tajlandii.
Jako pedagog wychowała wielu laureatów konkursów kameralnych (Wrocław, Oleśnica, Sochaczew, Warszawa). Została odznaczona nagrodą Ministra Kultury Medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz nagrodami indywidualnymi Dyrektora Szkoły i Centrum Edukacji Artystycznej.