Łukasz Byrdy

Pianista pochodzi z Katowic, obecnie ma 22 lata i studiuje grę na fortepianie pod kierunkiem prof. Waldemara Andrzejewskiego oraz dr hab. Joanny Marcinkowskiej w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu oraz prof. Klausa Hellwiga na Universität der Künste w Berlinie. Mimo młodego wieku zdążył już zgromadzić na swoim koncie wiele nagród na konkursach krajowych i międzynarodowych. Oprócz niewątpliwie największych sukcesów jakimi są III nagroda na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Pekinie oraz zakwalifikowanie się do II etapu XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Łukasz Byrdy zdobył III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „In memoriam Pietro Iadeluca” w Rzymie, wyróżnienie i nagrodę specjalną na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Halina Czerny – Stefańska in memoriam w Poznaniu, nagrodę specjalną i kilka nagród pozaregulaminowych na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Arthur Rubinstein in Memoriam” w Bydgoszczy oraz czołowe nagrody na konkursach w Płocku, Koninie, Antoninie, Zabrzu, Jeleniej Górze i Szafarni.
Jako kameralista wraz z triem fortepianowym otrzymał I nagrodę na Malta International Music Competition w Valettcie. Łukasz Byrdy został również wyróżniony stypendium na udział w międzynarodowych kursach muzycznych Morningside music Bridge w Calgary (Kanada) oraz festiwalu „Aspen Music Festiwal and School” w USA.
Artysta koncertował na wystawie światowej EXPO w Mediolanie , festiwalu Chopin i jego Europa, festiwalu Chopin à Paris, Międzynarodowym Festiwalu I.J. Paderewskiego, jak również festiwalach w Moskwie i Dusznikach – Zdrój. W 2014 roku otrzymał tytuł laureata „Estrady młodych” Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. Występował w wielu polskich filharmoniach , jak również w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, Żelazowej Woli, Zamku Królewskim i Łazienkach Królewskich w Warszawie oraz w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie.
Niezależnie od udziału w konkursach Łukasz Byrdy otrzymał stypendia ze strony Ministra Kultury, Prezesa Rady Ministrów, Urzędu miasta Poznania oraz Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej. Koncertuje nie tylko w Polsce, a także za granicą – w USA, Kanadzie, Rosji, Austrii, Niemczech, Chinach, Malcie, Norwegii, Francji i Włoszech.
W 2017 roku wydana została debiutancka płyta Łukasza z koncertami fortepianowymi F. Chopina i W.A. Mozarta.