Janusz Olejniczak

Wybitny polski pianista. Studiował w Warszawie pod kierownictwem prof. Luizy Walewskiej, Ryszarda Baksta i Zbigniewa Drzewieckiego, w Paryżu u Witolda Małcużyńskiego. Dyplom Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie (1974) uzyskał pod kierunkiem Barbary Hesse-Bukowskiej, by w kolejnych latach kontynuować naukę u Wiktora Mierżanowa. Był najmłodszym laureatem VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 1970 r. Od 1970 koncertuje z niezmiennym powodzeniem na estradach niemal całego świata, w najsłynniejszych salach koncertowych (Filharmonia Berlińska, Teatro Colón w Buenos Aires, Salle Pleyel w Paryżu, Suntory Hall w Tokio.
Uwielbiany przez fanów nie tylko za wirtuozowską technikę pianistyczną, ale także za niespotykaną muzykalność i wrażliwość, wyobraźnię i poczucie humoru. Cechy te pozwalają mu z każdego utworu, który gra, stworzyć odrębną opowieść bogato wypełnioną emocjami. Za te emocje kocha go publiczność.
W swoim repertuarze ma utwory od Bacha do Lutosławskiego. Chętnie bierze udział w wykonaniach muzyki kameralnej: nagrywał m.in. ze Stefanią Toczyską i Olgą Pasiecznik, Andrzejem Bauerem i Kają Danczowską. Występował z orkiestrami pod dyrekcją znakomitych dyrygentów. W ostatnich latach koncertuje i nagrywa również na instrumentach z epoki (Érard i Pleyel). W ramach festiwalu „Chopin i jego Europa” wystąpił z Orkiestrą XVIII Wieku Fransa Brüggena oraz Orchestre des ChampsÉlysées pod dyrekcją Philippe’a Herreweghe. Obok szerokiego repertuaru chopinowskiego, Janusz Olejniczak występował grając także m. in. dzieła Couperina, Brahmsa, Mozarta, Schuberta, Schumana, Prokofiewa, Messiaena, Debussego, Kilara, Góreckiego, Lutosławskiego. Wystąpił również – nagrywając zarazem, bestsellerowe ścieżki dźwiękowe – w słynnych filmach Andrzeja Żuławskiego „Błękitna nuta” oraz Romana Polańskiego „Pianista”.
Zasiadał w jury konkursów pianistycznych i prowadził lekcje mistrzowskie w kraju i za granicą. Wielokrotnie nagradzany otrzymał m.in.: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal Gloria Artis, oraz dziewięć statuetek Fryderyka przyznawanych przez polskie środowisko muzyczne.
Warto zaznaczyć, że Janusz Olejniczak od wielu lat ściśle współpracuje z Domem Pracy Twórczej w Radziejowicach. Mamy zaszczyt organizować liczne koncerty Mistrza, a także umożliwiać młodym artystom współpracę z tak wybitnym pianistą poprzez kursy mistrzowskie oraz konsultacje artystyczne.