Jakub Jakowicz

 Jakub Jakowicz fot. Maciej Mulawa

Grę na skrzypcach studiował u swojego ojca Krzysztofa Jakowicza w warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina. Był również ostatnim uczniem prof. Tadeusza Wrońskiego.
W 2001 roku zadebiutował z Filharmonikami Monachijskimi pod batutą Pinchasa Steinberga, wykonując I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego. Występował z wieloma renomowanymi orkie-strami, m. in. z Orkiestrą Filharmonii Narodowej
w Warszawie, Filharmonią Czeską w Pradze, Orchestra di Santa Cecilia w Rzymie, Filharmonią Drezdeńską, Orchestre de la Suisse Romande w Genewie, Orquesta Nacional w Madrycie, Orquestra Sinfônica do Estado de São Paulo i Concerto Köln.Jako kameralista od lat tworzy skrzypcowy duet z ojcem, Krzysztofem. Od 2000 roku gra z pianistą Bartoszem Bednarczykiem – wspólnie nagrali płyty „Subito” (Polskie Radio), „Beethoven Violin Sonatas” (Subito Records), oraz krążek z „Partitą” Witolda Lutosławskiego (CD Accord). Artysta występował ponadto
z takimi muzykami jak Heinz Holliger, Paul Gulda, Jan Krzysztof Broja, Michel Lethiec, Anna Maria Staśkiewicz, Ruth Kilius, Katarzyna Budnik-Gałązka, Ryszard Groblewski, Avri Levitan, Ursula Smith, Daniel Möller-Schott, Andrzej Bauer, Rafał Kwiatkowski, Marcin Zdunik, Karol Maria-nowski oraz Zvi Plessev. Od 2006 roku jest członkiem Zehetmair Quartett, z którym koncertował m.in. w Wigmore Hall w Londynie, Filharmonii Berlińskiej, Concertgebouw w Amsterdamie i Konzerthaus w Wiedniu.
Jest laureatem nagród, m.in. „Paszportu Polityki” za rok 2003 oraz „Orfeusza” na Festiwalu „Warszawska Jesień” w 2007 roku. Od 2004 roku uczy gry skrzypcowej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.