Iwona Sobotka

 Iwona Sobotka foto Ewa Żukowska

Iwona Sobotka rozpoczęła swą międzynarodową karierę zdobywając pierwszą nagrodę prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Królowej Elżbiety w Brukseli. Jest również laureatką pierwszej nagrody na East and West International Artists Audition w Nowym Jorku, nagrodzoną debiutowym koncertem w Carnegie Hall.
Współpracowała jako solistka z takimi orkiestrami jak: Berliner Philharmoniker, Wiener Symphoniker, Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin, NDR Radiophilharmonie, Royal Philharmonic Orchestra czy Orchestre Philharmonique du Luxembourg oraz dyrygentami: Sir Colin Davies, Sir Simon Rattle, Marco Armiliato, Sylvain Cambreling, Jesus Lopez Cobos, Juanjo Mena czy Massimo Zanetti. Od swojego debiutu w Operze Narodowej w Paryżu, artystka występuje regularnie na scenach operowych całej Europy. Stworzyła role Violetty (Traviata), Tatiany (Eugeniusz Onegin), Paminy (Czarodziejski Flet), Donny An-ny (Don Giovanni), Julii (Romeo i Julia) czy Micaëli (Carmen).
Do ostatnich ważniejszych wydarzeń zaliczyć należy tournée koncertowe po Azji z Filharmonią Berlińską pod dyrekcją Sir Simona Rattla, udział w projekcie edukacyjnym Filharmonii Berlińskiej “The Two Fiddlers” zarejestrowanym przez platformę Digital Concert Hall, koncerty z Orquesta Sinfónica de Tenerife (Carmina Burana) i Danish Na-tional Symphony Orchestra (Bachianas Brasileiras) oraz debiut w Komische Oper w Berli-nie (Czarodziejski Flet). Artystkę można było zobaczyć również w Teatrze Wielkim w Ło-dzi (Eugeniusz Oniegin) oraz w Teatrze Wielkim Operze Narodowej (Czarodziejski Flet).
Najbliższe plany artystki obejmują debiut w roli Mimi (Cyganeria) w Operze Podlaskiej, udział w gali operowej z Royal Liverpool Philharmonic Orchestra, nagrania oraz koncerty z Requiem Niemieckim Brahmsa z MDR Rundfunkorchester, a także udział w produkcji Parsifal z Filharmonią Berlińską pod dyrekcją Simona Rattla na festiwalu w Baden Baden i w wersji koncertowej w Filharmonii w Berlinie.
Absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie oraz Escuela Superior de Música Reina Sofía w Madrycie, gdzie kształciła się pod kierunkiem wybitnego artysty i pedagoga Toma Krause.